Podróż do równowagi i ciszy -Nordic Walking. Sposób na długotrwałą aktywność bez zmęczenia.

Ten tekst jest całkowicie nieobiektywny. Kocham kijki z wielu powodów  i chcę zarazić  tą aktywnością jak najwięcej ludzi. Ja zaraziłam się  bakcylem od mojej koleżanki Justyny. Wcześniej podchodziłam sceptycznie, mówiąc delikatnie. Nordic walking zakotwiczony był wówczas    jako aktywność dla starszych pań, które udają, że  uprawiają sport.
Na chwilę obecną kije są na samym szczycie  aktywności fizycznych ze względu na korzyści, które dzięki nim otrzymuje.

Jakie są zatem korzyści z Nordic walking? Ja znalazłam przynajmniej 10.

1. Kije dają mi  uczucie wolności
Są takie momenty, gdzie mam dość zarówno ludzi jak i tego codziennego kołowrotka. Aby nie pogryźć nikogo i nie dostać hopla z przerzutką, sięgam po kije.
Mam po prostu ochotę , pobyć sam na sam ze sobą.  Wystarczy wybrać taką okolicę, gdzie  nie ma ludzi.  Dla otuchy zabieram ze sobą psa. Ańćka z reguły jest wniebowzięta…

W trakcie  szybkich spacerów z kijami układam sobie wszystko na półkach w głowie. Uwielbiam tego rodzaju  porządki i jestem zdecydowanie od nich uzależniona.
2.Długotrwała aktywność, która nie powoduje zadyszki.
Tak naprawdę dopiero po dłuższym wysiłku spalamy tkankę tłuszczową. Nie jestem w stanie tupać w miejscu Chodakowską dłużej niż 15 minut, bo to grozi w moim przypadku zgonem. Nie jestem w stanie  biegać dłużej niż 30 minut, w związku z tym oszałamiających efektów utraty wagi, też nie mogę się spodziewać. Intensywny marsz z Nordic walking jestem w stanie kontynuować prze 2 godziny. To co jest wspaniałe to fakt, że  po takim marszu jestem zmęczona ale jeszcze wiem jak się nazywam.  A to sukces. 
To bardzo ważne  dla osób, które nienawidzą ruchu z powodu późniejszych bólów głowy, i wykończenia organizmu.
3. Kije ułatwiają wyciszenie.
Gdy wszystko wokół,  bije po  uszach i oczach, pragnę tak po prostu posłuchać śpiewu ptaków.  Gdy eliminuje bombardujące mnie hałasy, jestem w stanie w końcu zwolnić.
To łączenie spaceru z zdrową aktywnością
4. Nordic walking to układanie sobie w głowie, bez świadków.
Możliwość pogadania z samą sobą. Jak na dziwaczkę przystało uwielbiam takie dialogi. Są mi potrzebne do funkcjonowania. W głośnym domu, gdzie jedno kurczę przekrzykuje drugie, pod czujnym okiem koguta, jest to mission impossible.

5. To łączenie spaceru z zdrową aktywnością.
To zdrowa aktywność, która nie obciąża stawów i nie forsuje organizmu. Tu możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że sport to zdrowie.

6. Jeśli chcemy sobie połączyć ploteczki z aktywnością to idealne rozwiązanie
Właśnie tak zaraziłam się Nordic walking. Szwendałyśmy się z Justyną długie godziny, a podczas energicznego spaceru  mogłyśmy poruszyć każdy temat. Czułyśmy się swobodnie, nikt nie nadstawiał ucha i co najważniejsze optymalnie wykorzystywałyśmy czas. Miałyśmy czas dla siebie, resetowałyśmy umysł aby móc  efektywnie funkcjonować, spalałyśmy kalorie i dbałyśmy o swoją kondycję.
7. To dobry sposób na spalanie kalorii.
Tak jak napisałam wcześniej można się zrazić do sportu gdy efektem naszych aktywności jest  niemożność złapania oddechu i dochodzenie do siebie po ćwiczeniach przez kilka godzin. Ja potrzebuje tak spalać kalorie abym po zakończeniu aktywności wzięła prysznic i mogła normalnie funkcjonować. Taką możliwość jak na razie dają mi kije i jazda rowerem, jada konna.

8. Można dopasować strój tak, aby korzystać ze spacerów w każdą porę roku.

Gdy na dworze jest bardzo zimno to właśnie kije zostają do wyboru.
9. Można podczas długich wędrówek uczyć się języka.

Gdy idę na 1,5- 2 godzin, to przynajmniej połowę czasu poświęcam na naukę angielskiego. Mam tak mało czasu a dużo w planach iż to wspaniałe 2 w 1.
10. Ładują energię , a po aktywności można pracować.
To niesamowite ale zawsze po spacerach mam więcej energii do pracy i obowiązków. Gdy przychodzę do domu zazwyczaj obserwuję dużo większą aktywność umysłu. Z reguły godzinę po spacerze zasiadam do komputera i efektami częstuje również na swojej stronie.

Jeśli nie lubisz aktywności, dlatego, że się męczysz, potem nie masz na nic siły i źle się czujesz, to spróbuj pochodzi z kijkami.