Uczenie się na błędach nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Zdarza się niestety, że po pewnym czasie los zaskoczy nas w perfidny sposób i dajemy się złapać w te same sidła, co wcześniej.  Świadomość popełnienia po raz drugi błędu boli jeszcze bardziej. Nie jest to jednak koniec świata.  Jest kilka powodów przez, które ludzie popełniają te same błędy.

Dlaczego nie uczysz się na błędach?

Zanim zaczniesz czytać dalej zastanów się, czy zdarzyło Ci się, że byłeś wściekła na siebie, że  popełniłaś błąd, który jest bliźniaczo podobny do tego sprzed miesięcy lub kilku lat?

Czy ktoś z Twoich znajomych zwrócił Ci uwagę, że nie uczysz się na własnych błędach? Jeśli tak, to ten tekst przeczytaj z większą uważnością i powiedz sobie, że tym razem na czytaniu się nie skończy.

Prawo do błędów –tak. Głupota związana z popełnianiem wciąż podobnych błędów nie.

 

1. Nie analizujesz i nie przerabiasz błędów.

 

Ciężko jest wyciągnąć wnioski z porażki, gdy nie została ona przeanalizowana i wzięta pod lupę. Ludzie popełniający wciąż te same błędy nie mają nawyku przerabiania swoich porażek. Aby wyciągnąć wnioski z jakiejkolwiek sytuacji, należy ją przeanalizować, zobaczyć z różnych stron i zadać sobie oraz innym wiele pytań.

Po co? Po pierwsze,  aby zrozumieć. Po drugie, aby widzieć w tym wszystkim, ile zależało od nas samych, a ile od czynników, na które nie mieliśmy wpływu.

2. Nie podejmują próby nauki

 

,,Spudłować. Spudłować jeszcze raz. Spudłować lepiej’’ – to właśnie zobrazowanie prawdziwej nauki i postępu według Samuela Becketta.

Nauka to droga długa, kręta i niestety wymaga od nas poświęcenia. Efekty nie przychodzą porażająco szybko. Bardzo często trzeba na nie trochę poczekać, a nasze pierwsze sukcesy wynikające z nauki to po prostu lepsze, ale wciąż niedoskonałe wersje.

Wielu z nas to zniechęca. To sprawia, że wracamy do swoich starych wyuczonych nawyków.

Należy pamiętać, że my dorośli uczymy się inaczej niż dzieci. Przeczytanie artykułu na blogu lub nawet najbardziej inspirującej książki- jeszcze nie załatwi sprawy. Aby trwale coś zmienić, należy ruszyć swoje cztery litery i wdrażać w życie to co według nas powinniśmy wprowadzić, aby nie popełniać wciąż tych samych błędów. Praktyka i trudy doświadczania-tak rodzą się nowe umiejętności.

 

3. Zrzucają odpowiedzialność na innych

Tak naprawdę z każdej porażki i błędu można się wytłumaczyć okolicznościami zewnętrznymi, niewłaściwymi osobami wkoło, czy prześladującym nas pechem. Uwierzcie, że powodów,  dla których akurat nam się nie udało można znaleźć wiele.

Szukanie na siłę usprawiedliwień nie pchnie nas do przodu. Na chwilę zagłuszy poczucie porażki i sprawi, że poczujemy się lepiej-to wszystko.

4. Zakładanie z góry i błędne heurystyki

 

Zazwyczaj większość z nas zakłada z góry jak coś działa. Każdy z nas ma w mózgu ogromny zestaw przyczynowo skutkowy. Na podstawie  naszych doświadczeń,  aby nie  łamać sobie głowy za każdym razem, gdy zdarzy się jakaś sytuacja, tworzymy sobie  określone reprezentacje rzeczywistości. To właśnie one  uruchamiają się, wtedy gdy mamy  do czynienia z podobną sytuacją. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że podobne nie znaczy takie samo. Zbyt pochopne decyzje i automatyczne odruchy są najczęstszym powodem naszych powtarzanych błędów.

Przykład

Jak Kowalski jest pracowity i dobrze odnosi  się do swojej żony. Są jak do tej pory wspaniałym małżeństwem. Nowo poznany Franek jest bardzo pracowity, do swojej byłej żony też odnosił się z szacunkiem. To ona go zdradziła, dlatego małżeństwo się rozsypało.  W związku ze mną też będzie dla mnie taki jak dla swojej byłej…

No cóż moi kochani. Niestety nie tędy droga. Tak to nie działa.

Nie zawsze nasze obserwacje rzeczywistości powinny się sprowadzać do takich generalizacji i związków przyczynowo skutkowych.

Musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele tak zwanych zmiennych.

Nie liczysz się z opinią innych

 

Osoby, które wciąż popełniają podobne błędy są ślepe i głuche na wskazówki innych. Co oni mogą wiedzieć? Trzeba przecież być w tej sytuacji, aby móc się wypowiedzieć…

Nie znają również, ani moich emocji, ani priorytetów. Sama najlepiej znam tą sytuacje-tak to najczęściej wygląda.

Zwróć jednak uwagę na fakt, że wysłuchanie opinii innych wzbogaca Cię o nową perspektywę patrzenia na problem. Nie jesteś w stanie jednocześnie na tym obrazie widzieć starszej i młodszej kobiety.

21a087m

Skupiasz się na dostrzeżeniu starszej, to ja zobaczysz. Tak samo jest w drugą stronę. Perspektywa widzenia świata przez innych jest bardzo cenna i należy ją wykorzystać i wziąć pod uwagę.

Pamiętajcie…

Potykając się, można zajść daleko. Nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

Johann Wolfgang von Goethe