W najprostszej definicji, spawanie polega na trwałym połączeniu dwóch materiałów. Mogą to być dwa rodzaje tej samej stali (czy też tworzyw sztucznych), lub przeciwnie: zupełnie różne. Odbywa się ono przy użyciu specjalnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń, do obsługi których wymagane są specjalne uprawnienia. Obecnie stosuje się niezwykle szeroką gamę najróżniejszych metod łączenia metali.

Taki rodzaj stałego połączenia powierzchni odnaleźć można niemalże wszędzie: na budowie przy konstrukcji maszyn, czy też w zwykłych pracach w przydomowym warsztacie. Technologie spawania są również bardzo liczne. Całość opiera się na tym, iż w przebiegu procesu fizycznego dochodzi do stopienia obu powierzchni, co w rezultacie sprawia, że są one jednorodną, nierozłączną całością. Powierzchnie dodatkowo łączy się przy użyciu spoiwa, które po połączeniu z rodzimym materiałem, po zaschnięciu staje się niezwykle twardą i odporną spoiną. Uzyskane w ten sposób połączenie jest nawet bardziej trwałe, niż powierzchnie, które połączyło.

Do dyspozycji spawacza jest mnóstwo urządzeń o rożnej mocy i dodatkowych funkcjach. Cześć z nich pracuje przy użyciu gazu,z kolei inne korzystają z drutu elektrodowego. Można łączyć powierzchnie również poprzez spawanie laserowe, plazmowe, hybrydowe, żużlowe, elektronowe, czy też tarciowe. Istnieją też urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie elementy spawarki przecinarki jednocześnie. Do dyspozycji klienta są również spawarki ręczne – przenośne miniaturki „klasycznych” urządzeń, o funkcjach nie mniej ciekawych od pierwowzoru.

A jak wygląda praca spawacza? Wymaga ona przede wszystkim niesamowitej precyzji i opanowania. Nie ma miejsca na wahanie i drżenie rąk. Jakikolwiek błąd jest już zwykle nie do poprawienia, powoduje szkody w materiałach lub co gorsza na zdrowiu człowieka. Aby uniknąć takich zdarzeń, każdy operator spawarki musi przejść odpowiednie przeszkolenie, i za każdym razem, podczas spawania stosować odpowiedni strój i maskę ochronną, która zadba o jego wzrok.

Jak więc widać: poszczególnych opcji jest mnóstwo, a wybór odpowiedniej jest dyktowany tylko możliwościami człowieka i zapleczem technologicznym, jakim dysponuje. Ostateczny wybór powinien być dyktowany przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i jakość wykonywanej przez spawacza pracy.