Mycie włosów tradycyjnym szamponem w dużym uproszczeniu jest podobne do potraktowania włosów płynem do naczyń. Niestety nie przesadzam. Silne detergenty bardzo agresywnie obchodzą się z naszą skórą głowy oraz włosami. Łupież, wypadanie włosów, swędzenie, wysuszenie…

Lista efektów specjalnych naszej ,,pielęgnacji’’ jest długa. Dlaczego tradycyjne szampony zamiast pielęgnować i myć szkodzą? Dlaczego lepiej wybrać naturalne szampony do włosów?

Szampony oprócz przyjemnych aromatów zawierają szereg silikonów i agresywnych detergentów. Najczęściej jest to anionowy środek powierzchniowo czynny ( ten, który jest używany w wielu produktach do czyszczenia domu).

Analizując skład szamponu należy zwrócić uwagę czy nie zawiera on:

SLS (Sosium lauryl Sulfate)

SLES ( Sodium Laureth Sulfate)

ALES (Amonium laureth Sulfate)

MLS(Magnesium Lauryl Sulfate)

Co zatem powinien zawierać szampon, aby mył, nie podrażniając jednocześnie skóry głowy ? Najlepszymi organicznymi zastępcami chemicznych detergentów są tenzydy cukrowe z roślin.

W składzie szamponów, które kupujecie szukajcie zatem:

-Disodium Cocoyl Glutamate,

-Coco Glucoside,

-Lauryl Glucoside.

Według rankingów ( na przykład kabieta.mag) jednym z najlepszych szamponów są szampony z serii Biała Agafia.

Bardzo dobry skład ( delikatne organiczne detergenty i mnóstwo składników odżywczych mają Szampony Natura Siberica na przykład naturalny szampon regenerujący z tej serii: Natura Siberica Energizing and Protective Shampoo

Szampony naturalne zawierają delikatne roślinne detergenty, a dodatkowo w swoim składzie posiadają wiele naturalnych wyciągów ziołowych, witamin i odżywczych olejków.

A co z portfelem?

Miłym zaskoczeniem w przypadku naturalnych szamponów jest ich cena. Większość naprawdę dobrych szamponów zawiera się w przedziale od 8 do 15 zł.

Oczywiście są i droższe ale wówczas zazwyczaj  mają więcej pojemności.

Podstawowa dobra pielęgnacja-naturalny szampon do włosów

Często winą za stan naszych włosów musimy obarczyć tylko siebie ( nie fryzjera, pogodę czy stan zdrowia).

Wydaje się nam często, że im więcej dobrych odżywczych produktów nałożymy na czuprynę, tym będzie ona piękniejsza i zdrowsza. Nie tędy droga! To błędne koło!

Szampon, odżywka w sprayu, jedwab do włosów, maseczka…

Zbyt wiele produktów obciąża włosy i szkodzi im. Wszystko należy robić z umiarem-pielęgnować włosy również.

Jeśli używasz naturalnego szamponu o dobrym składzie jako dodatkowe wspomożenie włosów wybierz jeden dodatkowy produkt do pielęgnacji. To w zupełności wystarczy. Nie zapomnij przy tym o dobrym odżywianiu i piciu dużej ilości wody.

Jakie są Wasze  doświadczenia z szamponami? Czy wiele szamponów Was uczula? Próbowaliście naturalnych szamponów do włosów?