Nasze codzienne życie biegnie szybko, nie zwracamy uwagi często na wiele ważnych drobiazgów. Żyjemy dla siebie, dla dzieci, nie myślimy o tym czy mamy jakiś wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy. A kto ma dbać o nasze środowisko jak nie my sami?

Ekologia w domu każdego człowieka to przeważnie coś obcego i nieznanego przez nas i przez nasze dzieci. Nie spełnia zbyt ważnej roli w naszym życiu. Coś tam pewnie słyszymy w radiu, telewizji na temat ekologii jednak przeważnie obija się nam to o uszy i nic więcej. A przecież ekologia to również my. Żyjemy w środowisku, które „dzięki” naszemu śmieceniu, kupowaniu bez zastanowienia wszystkiego itd. pomału zaczyna się „psuć”.

Każdy zapytany czy chciałby żyć i oddychać świeżym powietrzem, mieć czystą wodę w kranie nieskażoną, nie wdychać spalin odpowiedziałby, że oczywiście tak. Ale nie zastanowimy się zapewne, kto się do tego wszystkiego przyczynia. Nasze codzienne życie. Ekologia powinna być praktykowana w każdym domu w naszym kraju. Wystarczy zmienić kilka złych nawyków, nie trzeba zaraz drastycznie zmieniać swojego życia. Codziennie wyrzucamy śmieci, możemy dodać do tej czynności segregacje odpadów. I tak wyrzucamy i tak, a segregowanie nie jest trudne i nie jest pracochłonne. Wystarczy dobra organizacja i dla ekologii odkładać osobno papier, szkło i plastik.

A potem tylko powrzucać do odpowiednich pojemników przed domem. Dla ekologii możemy również zrobić coś innego, oszczędzać wodę i prąd. Nie puszczać wody, gdy z niej nie korzystamy i wyłączać światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy. Podczas codziennych zakupów również możemy pomóc ekologii. Rezygnujemy z jednorazowych reklamówek a zastąpmy je wielorazowymi torbami, które są ekologiczne. Także przy kupowaniu sprzętu AGD i RTV można pomóc ekologii, wybierajmy sprzęty z klasą A i AA, które oszczędzają energię i wodę.

Dla mody jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo, dla ekologii jak widać nie za wiele. Ale jeśli chcemy poprawić stan naszego środowiska, w którym żyjemy, zacznijmy pomagać róbmy coś nawet nie wielkiego dla ekologii.