Pisaliśmy ostatnio o firmie Apple, która w oczach inwestorów rozczarowła. Dzsiaj na tapecie jest kolejny gigant – Facebook, który w drugim kwartale zanotował stratę… Zobaczmy jak była duża, z czego wynikała i jakie są prognozy na przyszłość.

Największy portal społecznościowy Facebook kończy Q2 2012 stratą 157 miliardów USD netto. W chwili debiutu giełdowego akcje wynosiły 43dolary, a w tym momencie ich wartość oscyluje w granicach 24 dolarów. Strata ta jest spowodowana bardzo wysokimi wydatkami firmy o których potencjalni akcjonariusze zostali poinformowani w prospekcie emisyjnym. Wydatki te to między innymi program akcji dla pracowników oraz podatki od tych czynności które wyniosły bagatela 1,3 miliarda euro.

Fundusze pochodziły z kieszeni inwestorów którzy nabyli akcje spółki Facebook w majowym debiucie. Po debiucie na giełdzie inwestorzy stracili w sumie już 37% z kwoty kupionych akcji. Jeśli nie uwzględniać kosztów akcji pracowniczych wyniki Zuckenberga wydają się być w porządku. Firma odnotowała przychód wartości 1,18 miliarda USD ze sprzedaży czyli aż 32 procent więcej niż rok temu oraz o 12 procent więcej niż w 1-szym kwartale roku 2012.

O ile druga połowa bieżącego roku nie będzie gorsza, to Facebook wypracuje wynik operacyjny przekraczający 1 miliard usd. Oznacza to, że firma jest wyceniona na 52krotność oczekiwanych zysków z tego roku co jest wysoką wyceną. Szanse na takie zyski są prawdopodobne ponieważ spółka pokazuje ciągły wzrost zasięgu. W Ii kwartale ilość użytkowników wzrosła do 955 milionów i była wyższa o ponad 6% w porównaniu na koniec I kwartału.