Nie oszukujmy się, Polska jest jednym z najbardziej zacofanych miast tej części świata, jeśli chodzi o transport za pomocą podziemnych kolei, zwanych również metrem. Jedyne metro w Polsce znajduje się w Warszawie i nie jest zbyt nowoczesne, jeśli porównamy je z odpowiednikami w innych europejskich stolicach. Jednakże od dłuższego czasu porusza się temat wybudowania metra w Krakowie i pokłada się w tym projekcie dość duże nadzieje.

Mówi się o wybudowaniu sieci podziemnych kolei pod dawną stolicą Polski już od około trzydziestu lat. Podejmowano ogrom dyskusji na ten temat, jednakże nie wynikło z nich nic konkretnego. Dopiero trzy lata temu do referendum wpisano konkretny projekt. Doszło do głosowania i wynik był jednoznaczny. Mieszkańcy niemalże jednogłośnie opowiedzieli się za wybudowaniem w Krakowie metra.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie ukończone szczegółowe studium dotyczące tego, czy krakowska kolej podziemna ma w ogóle rację bytu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nadziejami, za półtora roku powinny ruszyć prace. Różne firmy w Krakowie zaoferowały już wsparcie finansowe w zamian za udział w zyskach z użytkowania metra, toteż nie ma powodu, aby obawiać się o nieopłacalność całego projektu.
Czy za dwa lub trzy lata mieszkańcy dawnej stolicy Polski będą mogli cieszyć się metrem? Miejmy taką nadzieję.