Wszystko zapowiadało się wyśmienicie. Nowa altana w ogrodzie już stoi, grill rozpalony do czerwoności, a wszystko co wchodzi niemiłosiernie w boczki czeka, aż dostanie się na ruszt.
Nawet pies i kot liczą na łut szczęścia, cierpliwie czekając, aż dobra Pańcia rzuci im ciekawy kąsek.

Co może zakłócić taką sielankę?

Stado krwiożerczych bombowców, atakujących z każdego okolicznego krzaka. Chyba rozesłano ogłoszenie w kurierze, że dziś jest grill, ponieważ wszystkie są na imprezie. Co zatem robić z komarami podczas grila? Jak radzić sobie z komarami na zewnątrz?
W sklepach znajdziesz sporo wynalazków na komary, jeśli jednak już siedzisz  na grilu , raczej nie uśmiecha Ci się szukać w markecie  ,,Top 10 odstraszających komary’’. Dodatkowo środki znajdujące się w marketach, to zazwyczaj chemia, która również bardzo źle wpływa na nasze zdrowie.

Co zatem proponujemy w walce z komarami?

Dziś przedstawię naturalne i skuteczne sposoby aby je odstraszyć.

1. Olejek eteryczny z mięty.

Komary nie lubią zapachu mięty i omijają szerokim łukiem wszystko co mocno pachnie miętą.
W związku z tym, że olejek miętowy pomaga zarówno w dezynfekcji pomieszczeń, jak i skutecznie odświeża pomieszczenia, warto go mieć w domu. Jeśli do tego dodamy bardzo silne właściwości odstraszające komary, to eteryczny olejek z mięty staje się naszym must have.

Jak zrobić skuteczny spray na komary z olejku miętowego?

Wlej do buteleczki  1/3 olejku miętowego i 2/3 wody.  Zapach będzie intensywny, ale będzie to skutecznie odstraszało te krwiożercze owady.

2. Świeże zioła w doniczkach

Jest kilka ziół, których zapachu nie lubią komary. Wspomniana wyżej mięta, jest jedną z propozycji. Wystarczy postawić dwie lub trzy doniczki w różnych miejscach, a złagodzi to najzd lądowy, a nasze grilowanie, nie zostanie brutalnie zakłócane.
Inna propozycja to melisa. W liściach melisy zawarty jest cytronelol, a to zapach, którego nienawidzą komary. Melisę warto mieć w domowym zielniku w doniczkach, ponieważ ma wiele właściwości: herbatka z melisy wieczorem ukoi nerwy i ułatwi zasypianie. Dodana do potraw ułatwia trawienie.
Kolejną propozycją jest populatrna bazylia. Jest duża szansa, że ta roślina znajduje się w Twojej kuchni. Często używana do potraw śródziemnomorskich jest doskonałą przyprawą. Ma charakterystyczny, intensywny zapach, który również odstrasza komary.
Wykorzystując zioła w doniczce możesz pięknie przyozdobić altanę, gdzie spędzasz czas na świeżym powietrzu i zapomnieć o komarach!

3. Stwórz  skuteczny spray  o właściwościach odstraszających komary

Intensywny zapach mięty odstrasza komary, ale może być nie do końca tolerowany przez całe towarzystwo.
Warto zmieszać takie olejki, aby przyjemnie pachniały, a do tego odstraszały komary.
Jakie olejki warto zmieszać?

Pięknie pachnący olejek lawendowy, cytronelowy czy trawy cytrynowej.
Różne gatunki komarów inaczej reagują na poszczególne olejki, dlatego mieszanka kilku olejków eterycznych posiadających właściwości odstraszające te bestie, jest skuteczniejsza w walce z tymi insektami.

Przepis: spray na komary z wodą
15 kropli olejku lawendowego
15 kropli olejku cytroneli
20 kropel olejku trawy cytrynowej
80 ml wody

Wykonanie:
Do butelki z ciemnego szkła z atomizerem wkrop po kolei olejki eteryczne i zalej wodą. Zakręć i koniecznie przed użyciem wstrząśnij. Olejki eteryczne  nie mieszają się z wodą i aplikując bez wymieszania możemy zbyt dużo olejku nałożyć bezpośrednio na skórę.
To spray, który musimy w miarę szybko zużyć.

Przepis: spray przeciw komarom z alkoholem
100 ml wódki
5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku lawendowego i 10 kropli olejku miętowego

Wykonanie:

Do buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła) z atomizerem wlej wódkę i wkrapiaj stopniowo olejki, mieszając. Wstrząśnij i już gotowe.
To propozycja, która może być dłużej przechowywana. Naszą mieszankę możemy rozpylać na ubrania, ciało i to co jest obok nas ( poduszki, koce). Dzięki temu tworzymy barierę zapachową przez którą dużo trudniej przecisnąć się komarom.
Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny, ponieważ zapach się  ulatnia i ochrona przed komarami słabnie. Spray można także rozpylać na ubranie przed jego założeniem.

4. Moskitiera z gęstej siateczki.

To mechaniczny sposób na pozbycie się problemu komarów. Niestety nie każdy ma pod ręką moskitierę. W tym wypadku za moskitierę może posłużyć gęsta starsza firanka. Taka firanka znajdzie się prawie w każdym domu. To sposób, gdy nie mamy pod ręką olejków i ziół, a chcemy cieszyć się towarzystwem znajomych i świeżym powietrzem. Należy zwrócić uwagę, aby umieścić ją tak, by komary nie miały miejsca  aby się przedostać.  Dodam,  że to sposób często wykorzystywany w tropikach.

5. Posadź obok altanki piękne kwiaty i krzewy, które odstraszają komary

Doskonałym przykładem jest lawenda. To roślina, która jest idealna do ogrodu. Posadzona przy altance, pozwoli cieszyć się nie tylko pięknym zapachem, ale zmniejszy ilość kręcących się komarów.

Ach jeszcze Kocimiętka!

Jeśli dodamy do tego, po drugiej stronie altany  kocimiętkę, to nasze wieczory na świeżym powietrzu będą znacznie spokojniejsze. O tym trzeba jednak pamiętać znacznie wcześniej.  Nie jest to rozwiązanie, które możemy wykorzystać na szybko, w sytuacji kryzysowej.

Uwaga. Nie przesadzaj z kocimiętką bo możesz mieć inny problem..:)