Jak skutecznie znaleźć nową nieruchomość?

Poszukiwanie nowej nieruchomości jest czasochłonne i spędza sen z powiek niejednemu kupującemu. Ma on do wyboru szereg możliwości. Może skorzystać ze stron internetowych, forów internetowych, ogłoszeń w gazetach, a także z pomocy pośredników czy kierować się opinią znajomych. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

GAZETY

Dużą popularnością wciąż cieszą się ogłoszenia w gazetach. Wybierając ten sposób poszukiwania nieruchomości warto by były to specjalistyczne periodyki lub gazety codzienne (np. środowy dodatek do Gazety Wyborczej). Warto zaznaczyć, że część ogłoszeń może okazać się już nieaktualna ze względu na długi czas publikacji. Ponadto ogłoszenia są krótkie i nie zawierają dużej ilości zdjęć. W przypadku ofert gazetowych zdarzają się oferty pośredników, a w ich wypadku należy doliczyć do kosztu mieszkania prowizje pośrednika.

TARGI

Kolejnym miejscem, w którym można znaleźć bogatą ofertę mieszkań i domów są targi mieszkaniowe, organizowane zwykle cyklicznie we wszystkich większych miastach. Tam, w jednym miejscu można spotkać obok wystawców – deweloperów, także pośredników, przedstawicieli banków, doradców finansowych, firm wykończeniowych czy periodyków branżowych. Czasem targom towarzyszą wykłady prowadzone przez specjalistów. Zaletą jest duża ilość wystawców w jednym miejscu. Zwiedzający mogą skorzystać z licznych promocji, obniżek, konkurencyjnych ofert.

POŚREDNICY

Dla osób, które chcą oszczędzić czas dobrym rozwiązaniem jest pomoc pośrednika. Wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem. Część agencji pośrednictwa nie pobiera prowizji od kupującego i zarabia na sprzedającym (w takie sytuacji zwykle płaci on wyższą prowizję). Na rynku przeważają jednak oferty, w których obie strony płacą prowizje. Agencja może zażyczyć sobie nawet 2-3 % wartości nieruchomości. Warto wybrać pośrednika sprawdzonego, z polecenia. Konieczne jest również sprawdzenie jego licencji. Jest ona swego rodzaju gwarancją wykształcenia i praktyki. Pośrednik powinien także posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie wykonywania czynności związanych z obrotem nieruchomościami. Ubezpieczenie jest o tyle ważne, że jeśli pośrednik popełni błąd będzie miał możliwość wypłaty odszkodowania. Ważne jest również to, żeby pośrednik należał do stowarzyszenia zawodowego pośredników. To jest gwarantem wysokiego poziomu usług. Warto, aby agent korzystał z systemu MLS czyli system, wymiany ofert pomiędzy pośrednikami. Jeśli decydujemy się skorzystać z usług pośrednika należy podpisać z nim umowę. Opłaty nie powinny być pobierane za pokazanie mieszkania czy też podanie adresu. Warto, by agencja pomogła nie tylko w znalezieniu inwestycji, ale też w załatwieniu transakcji i obsłudze formalno-prawnej.

Można również korzystać z podpowiedzi znajomych, którzy kupowali mieszkania. Pocztą pantoflową można sprawdzić rzetelność firm. Warto przy tym wybierać te firmy, które działają na rynku od dłuższego czas i mają za sobą doświadczenie wielu ukończonych i oddanych inwestycji. Źródłem informacji mogą być także reklamy, takie jak: ulotki, bilbordy, reklamy w autobusach czy tramwajach. Pozwalają one poznać danego inwestora i jego inwestycje.

FORA INTERNETOWE

Doskonałym miejscem na sprawdzenie opinii o danym inwestorze są fora internetowe. Można tam znaleźć opinie osób, które nabyły nieruchomości i które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Ostrzegą także przed nieuczciwymi firmami. Warto zaznaczyć, że w przypadku różnego rodzaju forów dyskusyjnych trzeba pamiętać, że nie ma możliwości sprawdzenia, kto udziela rad.

STRONY WWW

Doskonałym miejscem na poszukiwanie nieruchomości są specjalistyczne serwisy internetowe. Dzięki nim wyszukiwanie będzie szybkie i pozwoli uwzględnić wiele zmiennym, takich jak: lokalizacja, metraż, ilość pokoi, kondygnacja, cena i wiele innych. W serwisach internetowych można znaleźć pomocne odsyłacze do stron internetowych inwestorów, a także ich kompleksowe dane teleadresowe. W przypadku nowych mieszkań warto korzystać z usług serwisów internetowych specjalizujących się w ogłoszeniach dotyczących tylko rynku pierwotnego. Ich oferta dotycząca rynku pierwotnego zwykle jest większa niż w przypadku stron posiadających ogłoszenia zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nowością w tym zakresie jest możliwość odbycia wirtualnych spacerów po nowych inwestycjach mieszkaniowych. Jest to połączenie panoramicznych widoków, między którymi można swobodnie się przemieszczać, co sprawia wrażenie poruszania się po inwestycji. Jest to najnowocześniejsza forma prezentowania nieruchomości w Internecie, która pozwala bez wychodzenia z domu na dokładne zapoznanie się z daną inwestycją.