Olejki eteryczne to naturalne produkty , które  pomogą Ci  w dolegliwościach menstruacyjnych i skutecznie zmniejszą ból.

Niestety duża część z nas podczas miesiączki odczuwa nie tylko dyskomfort ale silny ból. Dziś zdecydowałam się na krótki wpis, gdzie nie tylko podpowiem Wam jakie olejki eteryczne pomogą zmniejszyć ból miesiączkowy ale i są naturalnym środkiem przywracającym równowagę hormonalną.

Na koniec wpisu znajdziecie przepis na skuteczną mieszankę olejków eterycznych do masażu brzucha, które skutecznie zmniejszają ból menstruacyjny i przynoszą ulgę.

Szałwia muszkatołowa

To olejek eteryczny , który powinien być w apteczce każdej z nas. Nie tylko działa na zrównoważenie poziomu hormonów, reguluje cykl miesiączkowy. Może on również leczyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym wzdęcia, skurcze, wahania nastroju i apetyt na jedzenie.

Silne działanie przeciwskurczowe szałwii muszkatołowej

Szałwia muszkatołowa ma również działanie przeciwskurczowe, co oznacza, że ​​leczy skurcze i związane z nimi problemy, takie jak skurcze mięśni, bóle głowy i brzucha. Czyni to poprzez rozluźnienie impulsów nerwowych, których nie możemy kontrolować.

Badanie potwierdzające skuteczność masażu aromaterapeutycznego w likwidacji bólu miesiączkowego

W  badaniu z 2012 r. oceniano wpływ aromaterapii jako środka przeciwbólowego podczas cyklu miesiączkowego dziewcząt ze szkół średnich. Była grupa masażu aromaterapeutycznego i grupa paracetamolowa (środek przeciwbólowy i obniżający gorączkę). Masaż aromaterapeutyczny wykonywany był jednorazowo. Masowano brzuch olejkami z szałwii, majeranku, cynamonu, imbiru i geranium na bazie olejku migdałowego.

Poziom bólu menstruacyjnego oceniano 24 godziny później. Wyniki wykazały, że redukcja bólu menstruacyjnego była znacznie większa w grupie aromaterapii niż w grupie , która zażyła lek.

Wniosek z tego taki, że olejki eteryczne poradziły sobie znacznie skuteczniej niż farmaceutyk.

Olejek eteryczny z geranium

To kolejny z olejków, który ma bardzo szerokie spektrum działania a do tego piękny zapach.

Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, rozluźniająco i przeciwbólowo. Wpływa doskonale na skórę ujędrniając ją i redukując zmarszczki i cellulit.

Jego działanie przeciwbólowe i rozluźniające możemy zatem wykorzystać w okresie miesiączki. Zapach olejku z geranium sprawia że nasza mieszanka olejków może być nie tylko skuteczna ale i przyjemna.

Jeśli chcesz jednak, aby Twoja mikstura , którą będziesz masowała dolne partie brzuszka działała, pamiętaj aby używać olejków czystych, sprawdzonych z wymaganymi certyfikatami. Polecam olejki Dr Beta, które znajdziecie tutaj.

Olejek eteryczny z cynamonu

To trzeci olejek, który ma piękny zapach i  udokumentowane działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe. Będzie zatem  doskonałym składnikiem naszej mieszanki do masażu.

Poza właściwościami związanymi z redukcją bólu olejek eteryczny z cynamonu posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne stymulujące i rozgrzewające. Doskonale wpływa na skórę pomagając w leczeniu kurzajek, stanów zapalnych skóry, cellulitu.

Skuteczna mieszanka na ból miesiączkowy

5 ml olejku migdałowego

5 kropli olejku eterycznego szałwii muszkatołowej

2 kropli olejku eterycznego z cynamonu

2 krople olejku eterycznego z geranium

Przygotowanie:  Do miseczki wlej olej migdałowy lub inny olej, który ma dobre właściwości pielęgnacyjne i w miarę szybko się wchłania. Do oleju wlewaj po kolei olejki eteryczne. Następnie przelej mieszankę do butelki szklanej z zakraplaczem . Szklana butelka z zakraplaczem pozwoli Ci na wygodniejsze dozowanie na dłoń, gdy będziesz wykonywała masaż brzucha.

Gdy zaczynasz odczuwać bóle miesiączkowe, aby uśmierzyć ból najlepiej przed zaśnięciem zrób sobie 10 minutowy masaż dolnych partii brzucha. Olejki zaczynają działać już po 2- 3 godzinach, a efekt utrzymuje się 24 h.

To znacznie lepsza opcja niż połykanie dużej ilości tabletek przeciwbólowych.