Zapach osobisty, zapach pomieszczeń, zapach pór roku, zapach lasu,zapach chwili, zapach po deszczu no i oczywiście aromat pyszności.

Każdy ma swój ulubiony zapach. Zapach towarzyszy nam od narodzenia.

Nawet wtedy, gdy nie było kul zapachowych, świec czy odświeżaczy większość gospodyń mających trochę kreatywności znalazła sposób na zapach w domu. Przeróżne suszone zioła to był jeden ze sposobów na uzyskanie zapachu w domu. To praktykujemy do dzisiaj.

Oto moja lawenda, która zamierzam spakować do woreczków i rozmieścić w różnych miejscach w domu.

zmniejszony

Przez dwa dni jeździła ze mną w samochodzie. Aż trudno się z niego wychodziło. To prawdziwa przyjemność. Zapach nie tylko dla mnie jest niezbędnikiem codziennego dnia, to drugi oddech. Coś co nadaje barwę otoczeniu. Piękny osobisty zapach, to nie tylko drogie perfumy. To również cała otoczka perfum czyli żel do ciała i balsam, zapach włosów i tego w czym pierzemy ubrania. Zapachy wzajemnie nachodzą na siebie i mieszają się z indywidualnym zapachem naszego ciała.

Zróbcie sobie taki eksperyment. Gdy w domu będziecie gościć około 4 osób poproście swoich gości o wysunięcie nadgarstków. Po zaaplikowaniu perfum na nadgarstki okaże się, że po 5 minutach na każdym nadgarstku perfumy zupełnie inaczej układają swój bukiet zapachowy.

DSC_1420

Jest to związane z reakcją, która zachodzi między składnikami perfum, a naszą skórą.

DSC_1404

Zapach to nie tylko perfumy. To również zapach wnętrz. Zapach w pomieszczeniach jest na tyle ważnym czynnikiem relacji z klientami, że zarówno duże jak i małe firmy powinny zadbać o to jak pachnie wnętrze, w którym przyjmowani są klienci. Zapach potrafi podświadomie wpływać na nasze emocje co do danego miejsca, ludzi przebywających w aurze danego zapachu jak również potrafi mieć znaczenie przy ocenie  produktów. Czy tego chcemy czy nie, aura zapachu, która nam towarzyszy na co dzień wpływa na to jak jesteśmy oceniani. To silny element naszej autoprezentacji.

W naszym otoczeniu są osoby, które wyróżniają się zapachem. Pachną zawsze i zazwyczaj wyraziście. Raczej nie zdarza się aby taka osoba miała słabszy dzień. Zapach to silny element autoprezentacji, który może stać się naszą siłą, bądź słabym punktem. Większość z nas na co dzień traktuje temat po macoszemu. Trochę psik psik z rana i wio do pracy. Natomiast dobranie odpowiedniego zapachu do naszej osobowości oraz do tego jakie emocje chcemy karmić poprzez zapach, ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlaczego zatem większość z nas nie pozwala zapachowi pomagać sobie na co dzień? No cóż…po pierwsze lenistwo, po drugie brak wiedzy i świadomości wagi zapachu. To czy zapach ma wpływ na to jak Cię postrzegają, możesz sprawdzić odpowiadając sobie na poniższe pytania:

Kto z Twojego otoczenia zawsze ładnie pachnie?

Jakie masz o nim zdanie?

Czy sam o sobie możesz powiedzieć, że zawsze ładnie i wyjątkowo pachniesz?

Kto z Twojego otoczenia dba o zapach w swoim domu?

Czy ten zapach jest zawsze taki sam czy się zmienia?

Kilka pytań zazwyczaj wystarczy aby wyselekcjonować ludzi, którzy świadomie dbają o swój wizerunek wykorzystując zapach.

Warto wspomnieć o dawnych czasach dla królowej Węgier aby wyróżniać się zapachem nie było przeszkodą , że nie miała za rogiem Sephory, Quality lub innej perfumerii. Stworzyła swoje własne perfumy i wyróżniała się właśnie zapachem na tle ówczesnego arystokratycznego świata. Do dziś w sprzedaży jest Woda Królowej Węgier.

Współcześnie mamy wszystko pod ręką. Praktycznie na każdą kieszeń. Nie ma wymówki, jest tylko leń lub brak chęci wyróżniania się pozytywnie w tym temacie. Sami decydujemy o tym jak jesteśmy postrzegani i czy pomagamy sobie na co dzień czy wręcz przeciwnie.