Dlaczego jesteśmy naiwne??

Nie jesteśmy?!  Może i tak, ale ja znowu dałam się nabrać!

Jak można mierzyć wszystkich swoją miarą?! Szybka decyzja i szybkie zadowolenie. Po kilku tygodniach kubeł zimnej wody i spełnienie zasady : ,,Widziały gały co podpisywały, a teraz płacz i płać! ”

Przecież na takie numery nabierają się tylko starsi ludzie, którzy zapomnieli, gdzie się podziała czujność i Ci co do szkoły mieli pod górkę!

Stare numery na wnuczka, na hydraulika lub policjanta, to tylko początek repertuaru naszych sprytnych oszustów! To nie tylko starsi i dzieci są naiwni! I napisze coś jeszcze…coś co nas zaboli, ale trąci prawdą.

Damy się zakręcić, jak słoiki na weki, jeszcze nie jeden raz!

Po tak zwanym okrzepnięciu jestem w stanie coś napisać –ku pokrzepieniu serc. Właściwie pokrzepieniu swojego, a przy okazji Waszych, jeśli ktoś z Was też czasem postępuje zbyt pochopnie przy podejmowaniu decyzji. Tak się składa, że my niewiasty wygrywamy w tej konkurencji.

Lubimy chodzić na skróty

Wyjście ze strefy komfortu i odpalenie szarych komórek spala naprawdę wiele kalorii! Cóż zrobić, jeśli lubimy jednak chodzić na skróty również, gdy weźmiemy pod uwagę myślenie! To się tyczy nie tylko kobiet.

W swojej arcy ciekawej książce,, Pułapki umysłu’’, Daniel Kahneman opisał drogi działania naszego mózgu. Podał wiele przykładów opisujących jak działamy na skróty. Mało tego, czytając uświadamiamy sobie jakie to jest zgubne, i że warto włączać częściej szare komórki i nie polegać na schematach. Ot tak ku przestrodze, to książka, która powinna włączyć myślenie. Niestety tak to nie działa.

Książka przeczytana, a pułapka i tak zadziałała.

Na czym polega oszustwo?

Gdy mózg się zrestartował i znowu zaczął zastanawiać się jak tu ratować sytuacje, nadeszła pora na analizę zaistniałej sytuacji.

Pierwsze i najważniejsze to, co się zadziało? Dlaczego im się udało?

kokopelli-2285610_1280

Po pierwsze pośpiech.

To nie jest dobry doradca. Zwróćmy uwagę , że gdy na spokojnie i rozważnie podejmujemy decyzję, to okazuje się, że po kilku godzinach super świetna okazja już przestaje w naszych oczach taką być.

Ktoś kiedyś rzucił lekki  tekst, który w tym momencie będzie na miejscu: ,, Pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł’’.

Po drugie nasze marzenia i drogi na skróty.

 

Każdy z nas w danym okresie życia jest mocno zafiksowany na coś. Po prostu są rzeczy na których nam zależy i takie na których nam baaardzo zależy. Jeśli oszust trafi w sedno i uderzy w struny grające na naszych największych aktualnych marzeniach, to już prawie nas ma. Bardzo szybko włącza się szybkie podejmowanie decyzji, bo przecież być może to jest moje  5 minut! I już Cię mamy!

Ocenianie innych przez pryzmat siebie i reguła sympatii w oszustwie.

Niby wiemy, że wokół nas grasują oszuści jednak, gdy zaczynamy rozmawiać z innymi i robić z nimi interesy, zazwyczaj postrzegamy zachowanie innych przez pryzmat samego siebie. Jeśli my tak nie robimy, a osoba z którą rozmawiamy jest podobna do nas, to na pewno ona też podobnie myśli i ma zbliżony system wartości. Przecież też klnie na światłach i nawet oglądała wczoraj to samo co ja! Niesamowite! I znowu Cię mamy naiwniaro! Kłania się zasada związana z regułą sympatii. Już Cialdini w swej fenomenalnej książce ,,Wywieranie wpływu na ludzi ‘’ doskonale opisał te mechanizmy. Pisząc to jest mi wstyd…ech no dobrze lećmy dalej.

Brak sprawdzania i test alternatywy.

Nawet nie przyszło mi do głowy, aby zadać sobie trud i zobaczyć jakie są alternatywy i inne rozwiązania. Przecież to zaproponowane rozwiązanie idealnie rozwiązuje moje problemy i prowadzi mnie wprost do mojego upragnionego celu! Gdybym zadała sobie trochę trudu i zaczęła czytać i sprawdzać zarówno firmę, która zaproponowała mi deal życia, jak i opinie, to szybko wróciłabym do rzeczywistości. No tak, ale znowu do wybrania takiego działania musiałabym włączyć uwagę, a co za tym idzie wzmożony wysiłek i tak zwany umysł analityczny. Tak się jednak nie stało. Kahneman wiedział co pisze…

Typ osobowości

Na moje nieszczęście jestem błyskawicą. To typ osobowości charakteryzujący się dużą emocjonalnością, wrażliwością i szybszymi reakcjami. Tu w tym przypadku decyzje zapadają szybko. Na szczęście błyskawice też są kreatywne. Jak mocno narozrabiają, muszą mocno kombinować (też na szybko) jak tu się z tego wywinąć.

Ciekawe jakimi Wy jesteście typami? Jakie są jeszcze typy poznawcze? Otóż mamy jeszcze Analityków, Wodzów, Przyjaciół. Jeśli jesteśmy typem wodza i analityka, trzeba się trochę nastarać, aby nas nabić w butelkę. Te osoby częściej przełączają się na myślenie faktami, i emocje są u nich na uwięzi. No cóż na razie tyle.

Mam nadzieję, że nie zdarza się Wam zbyt często, aby padać ofiarą mniejszych lub większych oszustów. Nawet jeśli się tak dzieje,  to się nie chwalimy, tylko zastanawiamy się czemu znowu daliśmy się wkręcić.