Wydać pieniądze na specyfiki przeciwko komarom nie jest trudno. Wchodząc do każdej apteki i sklepu wielkopowierzchniowego częstują nas na półkach ogromną ilością sparjów i żelów na kleszcze i komary. Jak pokazuje nasze doświadczenie nie każdy  preparat na kleszcze jest skuteczny.

Większość z tych chemicznych preparatów niestety niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i stosowanie preparatów odstraszających okazuje się złem koniecznym.
Na szczęście zarówno kleszcze jak i komary nie lubią zapachu wielu ziół.  Jeśli spryskamy ciało olejem z kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego pozbędziemy się problemu.

Jakie olejki eteryczne odstraszają kleszcze i komary?
Lawendowy olejek eteryczny

To  niezbędnik w każdym domu. Okazuje się, że ten olejek nie tylko pięknie pachnie , pomaga nam w wielu schorzeniach skórnych i pozwala zachować młodość naszej skóry ale również jest zapachem którego nie cierpią zarówno komary jak i kleszcze.

Jak zatem go stosować aby komary omijały nas z daleka?
Wystarczy wybrać dla siebie olej, który jest odpowiedni dla naszej skóry np. kokosowy, migdałowy jojoba lub inny. Najlepszym olejem bazowym do tego celu jest niestety trudno dostępny olej Moringa. Ma on podobny skład do oliwy z oliwek, ale łatwiej się wchłania. Jest trwały, a jego charakterystyczną cechą jest to, że wiąże w sobie lotne substancje zapachowe olejków eterycznych. Dzięki temu dłużej utrzymują się one na skórze, a oto przecież nam chodzi.
Drugim krokiem jest wlanie do miseczki lub kubeczka około 30 ml wybranego oleju i wlać około 12 kropli olejku lawendowego.ostatni krok to  Następnie natrzeć się mieszaniną oleju z olejkiem eterycznym w tych miejscach, gdzie skóra jest odkryta i możemy ruszać na wycieczkę.

Olejek eteryczny tymiankowy

To kolejny olejek który odstrasza owady w tym również niebezpieczne kleszcze. Aby móc zastosować olejek szałwiowy również należy najpierw rozcieńczyć go w oleju.

Olejek eteryczny z geranium

Jeśli ktoś nie przepada za zapachem lawendy czy rozmarynu, jak najbardziej może użyć geranium
Aby uzyskać ładny  zapach i do tego odstraszyć kleszcze i komary można połączyć naturalny olejek z trawy cytrynowej z olejkiem z geranium. Zapach nie będzie już taki ciężki a na pewno skutecznie odstraszy krwawe skrzydlate bestie.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Ten olejek to naturalny sposób na dodanie sobie energii oraz odstraszenie komarów. Dla mnie zapach mięty jest za mocny i często robię mieszanki z lawendą i geranium .
Możecie do woli miksować olejki eteryczne i wybierać sobie zapach, który będzie dla Was odpowiedni. Każdy zapach olejków eterycznych ma  określone działanie na naszą psychikę dlatego trzeba zwrócić uwagę jak się czujemy w otoczeniu danego zapachu. W kolejnym artykule napisze wpływ wybranych naturalnych  zapachów i olejków na nasze emocje.

Mieszanka olejków eterycznych skutecznie odstraszająca komary:

• 30 kropli olejków z trawy cytrynowej 30 kropli olejku lawendowego i 20 kropli goździkowego
• 100 ml oleju z pestek winogron ( ten olej dobrze się wchłania i nie doprowadzi naszego portfela do zawału

Wszystko razem wymieszać i wlać do buteleczki z rozpylaczem. Jeśli tylko wychodzimy na zewnątrz należy dokładnie spryskać nasze ciało naszą naturalną mieszanką odstraszająca komary.