Zacznijmy od tego, że trwałość perfum zależy kilku podstawowych czynników.

Omówię je dokładniej, a na koniec podpowiem co możemy zrobić, aby przedłużyć trwałość perfum na naszej skórze.

Wydajemy niejednokrotnie  krocie na nasze ulubione zapachy, natomiast nie do końca jesteśmy usatysfakcjonowane z trwałości zapachu.

Trwałość perfum- główne czynniki

Wbrew obiegowym opiniom nie jest do końca prawdą, że tańsze perfumy będą mniej trwałe. Wszystko zależy od stężenia olejków zapachowych w naszej cennej buteleczce zapachowej. Fakt-za 20 zł raczej nie możemy oczekiwać najwyższego stężenia i do tego tych najlepszych składników zapachowych.

Zdarza się jednak tak, że tańsze perfumy mają wysokie stężenie olejków zapachowych, ponieważ w skład weszły same tanie składniki. Poszczególne olejki różnią się od siebie diametralnie i zupełnie inaczej będzie kosztować zapach, gdzie w skład olejków zapachowych będzie wchodziła róża, jaśmin, czy na przykład ekstrakt naturalnej wanilii od takich, gdzie  zapach tworzą olejki cytrusowe i zioła.

Największy wpływ na długość utrzymywania się zapachu ma więc ilość olejków zapachowych w  połączeniu z alkoholem lub olejkiem nośnym – jeśli są to perfumy olejowe.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda zaperfumowanie  poszczególnych produktów, które w zależności od ekstraktu. Inaczej je wówczas   nazywamy.

  • Extrait de perfume: 44-66 %
  • Parfum:15-40 %
  • Esprit de perfum: 30 %
  • Edp eau de perfume: 10-20 %
  • Edt EAU DE TOILETTE: 5-15 %
  • Edc eau de cologne : 5 %

Im więcej substancji zapachowych w roztworze tym większa trwałość i tym mniej zapachu musimy aplikować.

 

Trwałość perfum zależy również od tego jakie olejki wchodzą w skład perfum. Perfumy z przewagą nut głowy i serca czyli nut świeżych niestety nie będą trwałe. To zła wiadomość dla wszystkich miłośników świeżych akordów. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża lotność tych olejków. Zachwycają nas one od razu swoimi wykwintnymi i lekkimi bukietami zapachowymi ale ich blask gaśnie równie szybko jak zachwyca

essential-oils-3084952_1280

Na trwałość zapachu najsilniej wpływa nuta bazy, która ulatnia się powoli i może być wyczuwalna nawet po upływie paru dni. Niektóre zapachy niskiej jakości nie zwracają uwagi na podstawowe nuty – w konsekwencji błyskawicznie się ulatniają.

Przy produkcji perfum i wód perfumowanych z wyższej półki korzysta się z wielu naturalnych składników i rzadkich roślin – trwalszych od tych pochodzenia syntetycznego.

To główny powód dlaczego perfumy z drogerii niszowych są droższe. Płacimy za wyselekcjonowane składniki. W perfumeriach drogeryjnych często lwią część ceny stanowi reklama…

Ostatni czynnik trwałości perfum- czynnik ludzki

– stopnień nawilżenia skóry;

– różny skład bakteryjny (bakterie rozkładają niektóre związki zapachowe);

– różna temperatura ciała;

– różny skład chemiczny naszego sebum, potu.

 IMGP6728

To jak aplikujemy perfumy jest również istotnym kawałkiem układanki dotyczącej trwałości zapachu.

Dobrze nawilżona skóra dłużej pachnie. Nie aplikujemy perfum na suchą skórę. Najlepiej połączyć perfumy z balsamem do ciała o tych samych nutach. Możesz też użyć bezwonnego kremu, aby po prostu nawilżyć skórę.

Zapewne spotkałaś się z sytuacją, że Twoja koleżanka lub znajoma używa tych samych perfum, a na niej pachną zupełnie inaczej. Mogą mieć również inną trwałość. To wynik naszego indywidualnego składu bakteryjnego i temperatury ciała.

Pamiętaj również o przechowywaniu perfum. Nie powinny być one narażone na promienie słoneczne i wysoką temperaturę.

Najlepiej przetrzymuj je w szafce, w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest w granicach 20 stopni.