Szkolenie szkoleniu nierówne
Aby pracodawca nie został postawiony przed faktem, że w ramach szkolenia dla pracowników niepotrzebnie wydał, musi poznać ranking firm szkoleniowych. Zostały one stworzone dla poszczególnych branż, by na konkurencyjnym rynku szkoleń wybrać ofertę dopasowaną do potrzeb firmy, dającą konkretnie uprawnienia i kompetencje.
Każda dziedzina wymaga innego szkolenia; w sieci funkcjonują rankingi poszczególnych firm. Najczęściej są skatalogowane według branż, np. bhp ogólne, bhp w energetyce, służbie zdrowia itp.
Dobierając firmę szkoleniową należy zbadać, czy odbyte szkolenie będzie uznane w przypadku kontroli zewnętrznej. Może się bowiem okazać, że pieniądze wydane na szkolenie bhp zostały wyrzucone w błoto, bo firma nie miała uprawnień szkoleniowych, a wydane certyfikaty są bezwartościowe. (O karach nałożonych na pracodawcę w momencie wypadku przy pracy i odszkodowaniach nie ma potrzeby wspominać.)
By zabezpieczyć się na wszystkich frontach, trzeba przejrzeć ranking firm szkoleniowych i wybrać najlepszą. Zostają tylko takie, bo weryfikuje je rynek i sami klienci.