Wiele osób mylnie uważa, że pracując za granicą w krajach Unii Europejskiej nie musimy rozliczać się z podatku w Polsce. Rzeczywiście, jako że takie procedury nie są konieczne, wystarczy zrobić rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy, jednak swoją pracę za granicą należy zgłosić do urzędu skarbowego.

W tym celu należy złożyć stosowny PIT-36, w którym wyszczególnimy swoje dochody z zagranicy z legalnej pracy. Oprócz tego należy rozliczyć się z podatku w kraju, w którym pracowaliśmy, choćby po to, by odzyskać należny sobie zwrot podatku. Jeśli do tego w roku rozliczeniowym podejmowaliśmy zatrudnienie i za granicą, i w Polsce, tym bardziej musimy złożyć stosowny dokument w urzędzie skarbowym. Warto nie przegapić tej procedury, ponieważ wówczas możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnościami, a nawet grzywnami nakładanymi przez US.

W rozliczaniu podatku z zagranicy pomagać nam mogą różne firmy rozliczeniowe, w których specjaliści obeznani z prawem podatkowym danego kraju pomogą nam załatwić formalności.