Zachwiania dotyczące szans na uzyskanie kredytów mieszkaniowych spowodowały, że w ofercie deweloperów znowu można znaleźć atrakcyjne i cieszące się największą popularnością na rynku nieruchomościami mieszkania dwupokojowe lub kawalerki.

Oferty sprzedaży tego rodzaju mieszkania w Warszawie mimo nie rozpoczynania nowych inwestycji budowlanych, stały się możliwe ponieważ wiele osób zdecydowało się na odstąpienie od umów z deweloperami. Tego typu mieszkania w Warszawie, pojawiają się do sprzedaży, zazwyczaj w chwili oddania przez dewelopera budynku do użytkowania. Okazało się, że wcześniej zainteresowani zakupem nie otrzymali oczekiwanego źródła finansowego w postaci kredytu.

Obostrzenia jakie wprowadziły w 2008 roku banki przy udzielaniu kredytów zmusiły wiele osób do wycofania się z wcześniej podpisanych umów z deweloperami. Tego typu sytuacje dotyczyły głównie stosowanych przez deweloperów preferencyjnych systemów sprzedaży mieszkania w Warszawie, polegającej na wpłacie przy podpisaniu umowy 10% wartości lokalu a po oddaniu do użytkowania pozostałych 90%.