Kiedy zaczynamy interesować się pielęgnacją skóry tym jak prawidłowo o nią dbać, co robić, a czego unikać, jakie zabiegi w gabinecie wybierać (ten temat uważam za bardzo ważny dlatego będzie o nim osobny wpis i film na YT już wkrótce) i przede wszystkich jakich kosmetyków używać informacje jakie znajdujemy robią nam bałagan w głowie i zamiast pomóc nam odnaleźć tę drogę często jeszcze bardziej nam ją utrudniają.
.
Powiedzmy sobie szczerze – branża beauty jest jak czarna dziura zbudowana z niezliczonych ilości kosmetyków, porad, nowości zabiegowych czy pielęgnacyjnych i tak dalej …
Jak więc w tej dżungli odnaleźć własną drogę ?
.
Przede wszystkim zacznij od małych kroków, a więc stwórz dobre fundamenty !
.
W tym wpisie skupię się na omówieniu w kilku punktach informacji, które powinnaś wziąć pod uwagę kiedy nie tylko zaczynasz dbać o skórę w ogóle w wieku kilkunastu lat, ale przede wszystkim wtedy, gdy podejmujesz decyzję o rozpoczęciu świadomej pielęgnacji.
.
1. NIE EKSPERYMENTUJ !
.
Jeszcze zanim omówię aspekt planu pielęgnacji muszę rozpocząć od tego punktu – jest szalenie ważny ! Co rozumiem pod pojęciem „nie eksperymentuj” ? Być może Cię zdziwię, ale bynajmniej nie mam na myśli tylko stosowania co rusz nowych kosmetyków. To również jest tu istotne, ale myślę, że powiedziano już o tym tak wiele, że nie będę rozwijać tego tematu więcej niż to konieczne.
.
Skóra nie „przyzwyczaja się” do danego kosmetyku – to istotna informacja, ale nie powinnaś zmieniać go co miesiąc jeśli w danym momencie nie ma takiej potrzeby.
.
W zależności od wielu czynników (pory roku, zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu, niehigienicznego trybu życia itd.) najważniejsze potrzeby skóry ulegają zmianie. Dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji na tym etapie jest bardzo ważny ponieważ skóra będzie z nich czerpała to czego aktualnie potrzebuje najbardziej, ale nie przyzwyczai się do nich.
Kiedy powróci do równowagi (np. nie jesteśmy już narażeni na dany czynnik, który pogarszał jej stan, a pielęgnacja pomogła zmniejszyć skutki jego działania i szybciej powrócić do normy) dostosowujemy pielęgnację do kolejnego, który w tym momencie ma na nią największy wpływ (np. zwiększona ekspozycja na promieniowanie UV latem i wdrożenie produktów antyoksydacyjnych od zewnątrz i wewnątrz).
.
Nie eksperymentuj, a więc nie wykonuj na swojej skórze czynności, które są przeciwne fizjologii skóry.
.
- nie traktuj swojej skóry agresywnie (silnymi i częstymi peelingami, zbyt mocnym oczyszczaniem, dotykaniem, drapaniem, przesuszaniem, itd.)
- nie używaj produktów, których skład lub pochodzenie jest co najmniej podejrzane
- nie twórz własnych kosmetyków „na oko” bez odpowiedniej wiedzy
- nie wykonuj profesjonalnych zabiegów jedynie na podstawie poleceń koleżanki/siostry/artykułu w internecie
- nie poszerzaj bez potrzeby swojej dotychczasowej pielęgnacji o różnego typu produkty używane w dużych ilościach i z dużą częstotliwością
.
Mam nadzieję, że rozumiesz już mniej więcej co mam tutaj na myśli 🙂
.
2. DOKŁADNIE OCZYSZCZAJ SKÓRĘ RANO I WIECZOREM
.
W pielęgnacji każdego typu skóry to najważniejszy krok. Dokładne oczyszczenie skóry rano i wieczorem jest niezmiernie ważne dla jej prawidłowej pracy, metabolizmu i fizjologicznego funkcjonowania gruczołów łojowych i potowych, bariery hydro-lipidowej i zachowania równowagi mikrobiologicznej na powierzchni naskórka spełniającej wiele istotnych ról.
W tym miejscu wspomnę również o tym, żeby przed dotknięciem dłońmi skóry wcześniej umyć je dokładnie mydłem lub innym tego typu preparatem.
.
Nigdy nie dotykaj skóry z produktem do jej oczyszczania bezpośrednio dłońmi które wcześniej np. dotykały klamki od drzwi przy wejściu do toalety.
.
Są na nich obecne bakterie, roztocza, kurz i wiele innych drobnoustrojów które w kontakcie ze skórą zaburzają jej mikrobiologiczne środowisko tym samym powodując pojawienie się większej ilości stanów zapalnych czy uwrażliwienie skóry.
.
Często stosowana pielęgnacja jest prawidłowa, ale higiena rąk w jej trakcie kuleje i nie widzimy zmian bądź zauważamy pogorszenie się stanu skóry.
.
Zwróć na to uwagę.
Równie istotna w tym punkcie jest woda jakiej używasz. Jeśli jest twarda lub chemicznie oczyszczana – przegotuj ją przed codzienną rutyną pielęgnacyjną.
Stosuj również jednorazowe ręczniczki bawełniane (serdecznie polecam Ci np. te z Rossmann) zamiast ręcznika wiszącego w często wilgotnej łazience dotykającego płytek i innych powierzchni lub używanego nie tylko do osuszania skóry twarzy, ale i całego ciała. Zbiorowisko bakterii i mikroorganizmów na nim jest tam przerażająco duże i przerażająco nieodpowiednie dla Twojej skóry.
.
3. UŻYWAJ FILTRÓW PRZECIWSŁONECZNYCH Z NAJWYŻSZYM STOPNIEM OCHRONY PRZEZ CAŁY ROK
.
Kolejny szalenie ważny punkt kiedy zaczynasz dbać o swoją skórę lub chciałabyś zacząć robić to świadomie – nie zapominaj o nich.
.
Dzięki ich obecności w pielęgnacji zapobiegasz przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu przebarwień o różnym podłożu.
.
Wynikają one m.in ze zmian zapalnych, problemów hormonalnych, zaburzonej pracy wątroby, przyjmowanych leków czy niedoborów mikroskładników.
Uwierz mi, że przebarwienia to jedne z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie i walka z nimi nie należy do łatwych dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć 😉
.
4. STOSUJ KREM BAZOWY
.
W zależności od typu skóry i dodatkowych zmian podyktowanych czynnikami zewnętrznymi wewnętrznymi (więcej na ten temat mówię w wyróżnionej relacji na IG „typy cery”) dobór kosmetyku do codziennej pielęgnacji który nie tylko będzie wspierał skórę w dążeniu do uzyskania równowagi w najbardziej interesującym nas aspekcie, ale i wzmacniał jej barierę ochronną czy działał antyoksydacyjnie i regeneracyjnie.
.
W swojej praktyce opieram się tutaj przede wszystkim na obszernym wywiadzie w trakcie którego decyduję o wyborze bazowego-codziennego kremu indywidualnie dobranego do skóry i problemów z jakim się zmaga, a z którymi ja pracuję.
.
Jeśli Twoja skóra nie sprawia Ci większych problemów wybierz lekki krem nawilżający z aktywnymi składnikami w postaci witamin (np. A, E, B5, B6, B12), antyoksydantów, ekstraktów i wyciągów, NNKT (np. olej z wiesiołka czy czarnuszki) czy składnikami budującymi warstwę hydrolipidową (skwalen, triglicerydy, kwasy tłuszczowe).
.
5. PROWADŹ HIGIENICZNY STYL ŻYCIA – DAWAJ ŚWIATU SWOJĄ PRAWDZIWĄ WERSJĘ I TROSZCZ SIĘ O SIEBIE
.
Dawaj światu siebie nie kolejną podróbkę czyichś oczekiwań. Zaakceptuj się taką jaka jesteś i taką siebie kochaj robiąc to co możesz w zgodzie ze sobą, zmieniając lub poprawiając te miejsca, które uważasz za konieczne. Nie zmuszaj się do niczego i nie rób niczego na siłę. Twoim najważniejszym źródłem motywacji nie tylko w pielęgnacji skóry, ale i w całym życiu powinna być troska najpierw o siebie, a następnie o ludzi wokół Ciebie. Tylko wtedy, gdy sami jesteśmy szczęśliwi i spełnieni możemy tym szczęściem dzielić się z innymi.
.
Dlatego nie porównuj się do nikogo, rób to co kochasz i słuchaj siebie.
Zmiany w swoich nawykach pielęgnacyjnych i zdrowotnych (jedno z drugim ma ogromnie dużo wspólnego) wprowadzaj stopniowo i na tyle na ile jesteś teraz w stanie bez forsowania się – pamiętaj robisz to z miłości więc kieruj się w tym dobrocią i troską wobec siebie 💛