Drewniane parkiety

Drewniane parkiety od dawna nie wyszły z mody. Aby jednak cieszyć się pięknym wyglądem parkietu potrzebne jest cyklinowanie, które nada uroku naszej podłodze.

Cyklinowanie parkietów to nic innego, jak szlifowanie maszyną szlifującą, nazywającą się cykliniarką. Owe cyklinowanie ma na celu zdarcie zniszczonej warstwy drewna. Do szlifowania wykorzystuje się papier ścierny z grubą degradacją, następnie – po usunięciu starej warstwy podłogi należy wykończyć powierzchnię papierem ściernym z degradacją mniejszą, by osiągnąć wymaganą gładkość parkietu.

Następnym etapem, który trzeba wykonać jest polerowanie, czyli następny krok szlifowania. Cykliniarka ma za zadanie wyszlifowanie powierzchni drewna siatkami ściernymi.

Czasami koniecznością jest wypełnienie szczelin między klepkami parkietu. Używa się do tego specjalnych wypełnień na bazie żywicy i pyłu drzewnego, co nazywa się szpachlowaniem parkietu.

Ponadto po operacji cyklinowania podłogę trzeba polakierować. Przeprowadza się także olejowanie i woskowanie w celu polepszenia wyglądu podłogi.