Z wpisu na temat filtrów wiesz doskonale, że wolne rodniki to nie jest nic dobrego. Nie służą ani naszemu zdrowiu, ani skórze, a oznacza to mniej więcej tyle, że ich obecność nie jest wskazana i trzeba z nimi walczyć.
I tutaj główną rolę zaczynają odgrywać antyoksydanty.
CZYM SĄ ANTYOKSYDANTY ?
Antyoksydanty lub przeciwutleniacze to związki skierowane do walki przeciw oksydantom lub utleniaczom, czyli wolnym rodnikom. Wolne rodniki (oksydanty) są to reaktywne formy tlenu – cząsteczki gazu, którym brakuje elektronu – czyli niesparowane elektrony, które odbierają je zdrowym komórkom (m.in. białku, tłuszczom, DNA, itd.) prowadząc do ich zniszczenia.
Ich działanie polega na oddaniu wolnym rodnikom swojego elektronu, dzięki czemu są one usuwane z organizmu.
Zjawisko występowania wolnych rodników jest w naszym organizmie bardzo normalne i ma miejsce bez przerwy jednak kiedy równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników, a przeciwutleniaczy zostaje zachwiana (z przewagą tych pierwszych), nasze ciało wchodzi w stan stresu oksydacyjnego i nie jest w stanie sam bronić się przed toksycznymi „nie-przyjaciółmi”.
JAKIE SĄ SKUTKI DZIAŁANIA WOLNYCH RODNIKÓW ?
Przede wszystkim wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry wywołując w całym organizmie chroniczny stan zapalny (występujący przez dłuższy okres czasu na tym samym poziomie).
Utrzymujący się stan zapalnym spowodowany stresem oksydacyjnym, ale również emocjonalnym, jest powodem występowania wielu problemów zdrowotnych oraz skórnych. Jego skutki widzimy nie tylko w postaci szybszego starzenia się skóry, ale również pogorszeniem się stanu skóry trądzikowej lub pojawieniem się trądziku długo po zakończeniu okresu dojrzewania.
W 2007 roku amerykańscy uczeni z Wake Forest University w Karolinie Północnej przeprowadzili w Singapurze eksperyment do którego zaproszono 94 studentów borykających się z trądzikiem o niewielkim lub średnim nasileniu. Udowodnili oni, że w okresie wzmożonego napięcia (sesji akademickiej) u badanych wystąpiła o 23% większa skłonność do trądziku w porównaniu ze spokojnymi okresami.
To jeden z bardzo licznych przykładów dowodzących temu, jak wielkie spustoszenie może wyrządzić w naszym organizmie stres.
Jeśli chciałabym udowodnić to właśnie na Twoim przykładzie poprosiłabym Cię o przypomnienie sobie najbardziej stresującego okresu w życiu, który miał niedawno miejsce i trwał dłuższy czas.
Wolne rodniki, które w zbyt dużej ilości prowadzą do wystąpienia stresu oksydacyjnego. Tworzą ogromne spustoszenia w organizmie i odbijają się nie tylko na Twoim wyglądzie, ale również na ogólnym stanie zdrowia. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie im i dostarczanie naszemu organizmowi od wewnątrz i od zewnątrz składników bogatych w antyoksydanty i ich obecność w codziennej pielęgnacji.
W pożywieniu znajdziesz je głównie w świeżych i nieprzetworzonych warzywach i owocach 🌱
Natomiast w kosmetykach najsilniejszymi antyoksydantami są:
- witaminy A, C, E (INCI: Retinol/Retinyl Palmitate, Ascorbic Acid, Tocopherol/Tocotrienols)
- koenzym Q10 (INCI: Ubiquinone)
- kwas ferulowy (INCI: Ferulic Acid)
- resweratrol (INCI: Resveratrol/Vitis Vinifera (Grape) Vine Extract)
- kwas alfa-liponowy (INCI: Thioctic Acid) – w swoim działaniu stokrotnie przewyższa właściwości witaminy C
- kurkuma (INCI: Curcuma Longa Root Extract)
- karotenoidy (INCI: Astaxantium, Xanthophylls)
- glutation (INCI: Glutathione)
- ekstrakt z zielonej herbaty (INCI: Camellia Sinesis (Green Tea) Leaf Extract)
- ekstrakt z rozmarynu (INCI: Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract)
- olej z pestek malin (INCI: Rubus Ideaus (Raspberry) Seed Oil)
- olej z owoców rokitnika (INCI: Seabuckthorn Berry Oil)
- olej z nasion chia (INCI: Salvia Hispanica (Chia) Seed Oil)
- olej z pestek porzeczki (INCI: Ribes Nigrum (Blackcurrant) Seed Oil)
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O ANTYOKSYDANTACH ?
- Ilość wolnych rodników w organizmie wzrasta jeśli palimy papierosy, pijemy alkohol zbyt często i w zbyt dużych ilościach, w wyniku promieniowania UV, ekspozycji na metale ciężkie czy przez spożywanie wysoko przetworzonych produktów oraz niektórych leków (w tym najwięcej antybiotyków).
- Ponieważ nie istnieje jeden genialny antyoksydant, który zapewni pełną gamę działania ochronnego, warto łączyć je ze sobą.
- Ich działania nie odczujemy natychmiast po zastosowaniu, dlatego tak ważne jest wprowadzenie ich do pielęgnacji na stałe. Mogą to być hydrolaty, które zrobisz sobie sama z dodatkiem składników aktywnych jakimi będą antyoksydanty, kremy z filtrem z dodatkiem przeciwuteniaczy i wiele, wiele innych kosmetyków, które możesz stosować na codzień.
- Antyoksydanty trudno przedawkować, dlatego mogą być obecne w każdym kosmetyku jaki stosujesz, dzięki temu dostarczysz swojej skórze cały arsenał antyutleniaczy.
- Oprócz swojego działania obronnego zwiększają one również ochronę przeciwsłoneczną oraz działają łagodząco i przeciwzapalnie – będą więc świetne także dla skór zmagających się z trądzikiem (szczególnie w okresach zwiększonego stresu i większego „wysypu”).
- Ich działanie nie ogranicza się jedynie do zwalczania wolnych rodników, oprócz tej funkcji mają jeszcze mnóstwo innych właściwości wspomagających walkę z problemami skórnymi, np. przebarwieniami czy rozszerzonymi naczyniami.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłam Ci jak bardzo ważne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla całego naszego organizmu są antyoksydanty i na stałe dołączą one na stałe do Twojej pielęgnacji ✨