Wiele kobiet na co dzień używa różnych preparatów aby wyglądać młodziej. Nasza skóra jednak nieubłaganie się starzeje, co za tym idzie, czasami potrzebujemy, oprócz wszelkiego rodzaju kosmetyków, przedsięwziąć bardziej radykalne środki, by poprawić wygląd naszej twarzy. Szczególnie, jeżeli nie jesteśmy już osobami bardzo młodymi lub nasza skóra uległa znacznym, niekorzystnym zmianom. Zabieg dermabrazji ma na celu poprawienie wyglądu skóry, spłycanie zmarszczek, nierówności powierzchniowych, blizn.
Za pomocą tego zabiegu można również usunąć tatuaż czy przebarwienia. Trzeba jednak podkreślić, że jest to zabieg dość inwazyjny i bolesny. To głęboki peeling mechaniczny. Proces trwa zwykle od 30 minut do 2 godzin, jego długość zależy od wielkości powierzchni. Polega na równomiernym złuszczeniu skóry do tego samego poziomu na całym obszarze wybranym do zabiegu. Niektóre blizny znikają już po pierwszym razie, inne jednak będą wymagały dodatkowych powtórzeń. Zabieg może wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowany pracownik, kosmetyczka lub lekarz.
Dla kogo dermabrazja mechaniczna jest zalecana?
Zabieg dermabrazji z pewnością zalecany jest wszystkim osobom, które znacznie chcą poprawić jakość i koloryt swojej skóry. Mogą skorzystać z niego osoby po przebytym trądziku, które mają na twarzy wyraźne zmiany i przebarwienia spowodowane ospą wietrzną, a także głębokie zmarszczki. Przez kilka miesięcy po zabiegu trzeba unikać nadmiernego słońca i chronić skórę kremami z filtrami UV.
Dla kogo dermabrazja mechaniczna nie jest wskazana?
Nie jest zalecana osobom ze zmianami ropnymi, z podrażnioną skórą, po zabiegach. Jeśli masz na twarzy niezagojone blizny, musisz niestety poczekać. Najlepiej skonsultować zabieg ze swoim lekarzem. Korzystnie jest wykonać go wiosną, zimą lub jesienią – aby uniknąć upałów, które nie sprzyjają procesowi regeneracji.
Ile to kosztuje?
Cena zabiegu dermabrazji zależy od miejsca, w którym ma zostać on wykonany. Średnio stawka waha się od 5000-7000zł. Co ważne, nie należy mylić go z mikrodermabrazją, o wiele mniej inwazyjnym i tańszym zabiegiem, dostępnym praktycznie w każdym salonie kosmetycznym.
Bardzo ważne! Przed zabiegiem, pamiętaj poinformować lekarza o opryszczce i innych infekcjach wirusowych. Przy zabiegach takich jak peeling chemiczny, dermabrazja, lub wygładzanie laserowe, wirus może rozprzestrzenić się i przyczynić do deformacji leczonego obszaru. Podobne zagrożenie stanowią infekcje bakteryjne. Dlatego, dla własnego dobra należy o wszystkich przypadłościach informować lekarza. Upewnij się, że osoba wykonująca zabieg posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.
Po dermabrazji
Przez pierwsze kilka dni twarz może być zmieniona (sina i opuchnięta). W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi . Są zasadnicze czynności, których powinno unikać się po zabiegu. Nie wolno opalać się przez kolejne kilka miesięcy (w ogóle lepiej unikać jak najbardziej słońca – może ono spowodować kolejne, nowe przebarwienia). Nie należy też używać produktów na bazie wyciągów ziołowych oraz kwasowych. Lepiej zrezygnować z peelingów oraz wszelkich środków złuszczających. Nie wolno się malować oraz używać niezaleconych przez lekarza preparatów do mycia twarzy.