Laserowe skanowanie 3D obecnie jest najdokładniejszą metodą pomiarową wykonywaną przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu każdy obiekt można łatwo i szybko odwzorować w formie cyfrowego modelu. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega skaning 3D, a także – gdzie znajduje zastosowanie.

Jak wygląda skanowanie 3D?

Skanowanie laserowe 3D to procedura, która umożliwia tworzenie wiernych i precyzyjnych modeli obiektów mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Urządzenie zwane laserem 3D w bardzo krótkim czasie zbiera ogromną liczbę danych dotyczących określonych elementów budynku. O tym, jak sprawnie działa laser 3D, niech świadczy fakt, że w ciągu sekundy jest on w stanie stworzyć nawet dwa miliony punktów.

Punkty te następnie przesyłane są do specjalistycznego oprogramowania, które tworzy trójwymiarowy model obiektu. Wiernie i precyzyjnie odzwierciedla on stan rzeczywisty skanowanego obiektu.

Profesjonalny skaner laserowy to profesjonalne i nowoczesne urządzenie, które nie tylko doskonale odwzorowuje kształt, ale także geometrię oraz specyficzne cechy obiektu. Gęsta chmura punktów obejmuje także wszelkie deformacje i ubytki występujące w bryle budynku. Jest to bardzo istotne w przypadku projektów remontowych lub konserwatorskich.

Budownictwo i przemysł a skanowanie laserowe

Branżą, która chyba najczęściej korzysta ze skanowania laserowego, jest branża architektoniczna i budowlana. Wykorzystanie nowoczesnych laserów 3D sprawia, że projektowanie budynków mieszkalnych i usługowych staje się szybsze i efektywniejsze.

Skanowanie 3D pozwala sprawować stałą kontrolę zgodności założeń projektowych z planem oraz weryfikować stabilność całej konstrukcji. Skanowanie laserowe przeprowadza się także już po zakończonej budowie – po to, aby określić zgodność przeprowadzonych prac z pierwotnym projektem.

Skanowanie laserowe a ochrona zabytków

Nowe technologie powszechnie wykorzystywane są także w branży konserwatorskiej. Lasery 3D to urządzenia, które stosuje się w renowacji zabytków. Chmura punktów pozyskiwana przy pomocy urządzenia pozwala uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat wszelkich spękań, ubytków i niedoskonałości w obrębie całej konstrukcji. Są to dane niebywale cenne, jeśli chodzi o opracowanie planów rekonstrukcji historycznych obiektów.

Trzeba pamiętać o tym, że wiele budynków historycznych nie posiada kompletnej dokumentacji. Wykorzystanie skanowania laserowego pozwala na nowo przeprowadzić inwentaryzację dowolnego obiektu – kościoła, pałacu, kamienicy.

Skanowanie laserowe w celu inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej

Skanowanie laserowe stanowi obecnie podstawę współczesnej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej. Stosuje się ją w trakcie tworzenia dokumentacji dla obiektów przemysłowych lub mieszkalnych, w procesie planowania prac renowacyjnych i remontowych oraz w przypadku rozbudowy dowolnego obiektu.

Skanowanie laserowe w krótkim czasie pozwala uzyskać precyzyjnie i wierne parametry techniczne budowli, które umożliwiają stworzenie między innymi modelu BMI. Jak widać, technologia skanowania laserowego ma bardzo wszechstronne zastosowanie.

Artykuł sponsorowane