Pot jest rzeczą jak najbardziej naturalną – pocimy się wszyscy – młodsi i starsi, w dzień i w nocy. Pocenie nasila się szczególnie podczas ćwiczeń, upalnych dni czy stresujących sytuacji. Na naszej skórze znajduje się około 3 milionów gruczołów potowych, które powodują, że przeciętny człowiek produkuje dziennie około 800 ml potu – taka ilość gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Problem pojawia się wtedy, gdy produkujemy go znacznie więcej i cierpimy na tzw. nadpotliwość. Z czego to wynika i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego tak bardzo się pocę?

Przyczyny nadpotliwości mogą być różne – nadpopudliwość nerwowa, długotrwały stres, burza hormonów, okres dojrzewania, menopauza, nadczynność tarczycy lub predyspozycje genetyczne. Niekiedy jest ona efektem przyjmowania niektórych leków lub jednym z objawów poważniejszej choroby np. cukrzycy. Bez względu na przyczynę, nadmierne pocenie jest dolegliwością, która jest w stanie bardzo uprzykrzyć życie człowiekowi. Jest krępująca nie tylko z powodu powstawania widocznych plam na ubraniach, ale też przez towarzyszący jej przykry zapach. Osoby z takim problemem bardzo często unikają wszelkich kontaktów towarzyskich, bojąc się odrzucenia i niezręcznych sytuacji.

Właściwa higiena

Trzeba zaznaczyć, że sam pot jest bezwonny – jego nieprzyjemny zapach jest wynikiem zetknięcia się z bakteriami, które żyją na naszej skórze. Idealnym środowiskiem dla ich rozwoju są nasze włosy pod pachami – jeśli więc cierpimy na nadpotliwość, warto zwiększyć częstotliwość depilacji. Bardzo duże znaczenie ma też utrzymywanie właściwej higieny ciała. Skórę pod pachami należy odświeżać mydłem, które w swoim składzie posiada chlorhesydynę lub inny środek o działaniu bakteriobójczym – pomoże to zneutralizować przykrą woń – zaleca dermatolog marki Vichy.

Dezodorant czy antyperspirant?

Wybór pomiędzy dezodorantem i antyperspirantem to ważna kwestia do rozstrzygnięcia przy występującym problemie nadpotliwości. Te dwa produkty różnią się od siebie nie tylko zapachem, ale przede wszystkim skutecznością. Dezodorant jest preparatem, który tylko maskuje główny problem i nie zwalcza jego przyczyny. Ponadto, jego działanie trwa najwyżej kilka godzin. W porównaniu z dezodorantem, antyperspirant jest w stanie zmniejszyć wydzielanie potu i neutralizować jego zapach nawet przez kilkanaście godzin. W odróżnieniu od wielu dezodorantów nie zawiera w swoim składzie alkoholu – dzięki czemu nie podrażnia i nie wysusza skóry. Można go też stosować zaraz po depilacji.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspirant, ze względu na zawartość w swoim składzie soli aluminium, działa skutecznie na źródło problemu – ściąga skórę, zaciska kanaliki potowe i hamuje rozwój bakterii – zaznacza dermatolog i ekspert marki Vichy. Wybierając antyperspirant warto zdecydować się na preparat w kremie lub żelu – ma rzadką konsystencję, dobrze się rozprowadza, a skóra po jego użyciu pozostaje miękka, nawilżona i odświeżona.

Co jeszcze mogę zrobić?

  • Przy problemie nadmiernego pocenia się trzeba zwrócić większą uwagę na to, w co się ubieramy. W naszej garderobie powinna przeważać odzież, która została wykonana z naturalnych włókien. W lato warto całkowicie przerzucić się na len – odzież z tej tkaniny jest bardzo przewiewna i pozwala na swobodną wymianę powietrza.
  • Miejsca, w którym często przebywamy, powinny jak najczęściej wietrzone – w lato, jeśli klimatyzacja lub wiatrak nie przynoszą oczekiwanego efektu, można dodatkowo wspomóc się np. wachlarzem.
  • W ciągu dnia należy kilkukrotnie odświeżać skórę pach – jeśli nie mamy możliwości wzięcia prysznica lub kąpieli, możemy zrobić to np. za pomocą mokrych chusteczek. Po każdym takim odświeżeniu należy ponownie aplikować na skórę antyperspirant.
  • Warto postarać się też o ograniczanie stresu – mogą w tym pomóc różne techniki relaksacyjne lub preparaty uspokajające np. herbata z melisą.

Jeżeli wszelkie metody łagodzenia objawów nadpotliwości zawodzą, warto zgłosić się z tym problemem do specjalisty. Pomoże on dobrać odpowiednią kurację lub zabieg, który pozwoli pozbyć się tej krępującej dolegliwości.