Gęste, puszyste i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Piękna fryzura może skutecznie odmłodzić i sprawić, że czujemy się wyjątkowe. Eleganckie uczesanie to również podstawa każdego wyjścia, jest niczym uzupełnienie stylizacji, dlatego tak bardzo zależy nam na posiadaniu mocnych i zdrowych włosów. Niestety nasze włosy są ciągle narażone na niszczące czynniki, takie jak wysoka temperatura podczas stylizacji, a także promienie słoneczne i wiatr. Co więc stosować i czego unikać, aby nasza fryzura spełniała nasze oczekiwania?

Czego unikać w pielęgnacji włosów?

  • Zbyt częstego mycia. Mało osób wie, że zbyt częste mycie włosów (1-2 razy dziennie) pozbawia skórę głowy naturalnego płaszcza ochronnego przez co włosy są  osłabione i wysuszone, po prostu cienkie, bo częste mycie powoduje ich wypadanie. Niestety większość z nas zmaga się z przetłuszczającymi się włosami. Jeśli jednak jest taka możliwość, pozostaw swoje włosy na 2 dni i nie rób z nimi kompletnie nic. Daj im szansę na samoregenerację.
  • Gorącej wody. Mycie i spłukiwanie włosów za pomocą gorącej wody nie służą ich strukturze. Znacznie osłabia to cebulki włosów i powoduje ich wypadanie. Do tego gorąca woda podrażnia skórę głowy i powoduje nadmierne ich przetłuszczanie.
  • Suszenia włosów od razu po ich umyciu. Gdy włosy będą zbyt mokre, woda, za sprawą gorących podmuchów suszarki nagrzeje się i w rezultacie “ugotuje” włosy. Lepiej poczekać ok 20 min, do momentu aż włosy delikatnie przeschną.
  • Tarcia ręcznikiem. Często się spieszymy i chcemy, żeby nasze włosy były jak najszybciej suche. Ogromnym błędem jest energicznie pocieranie włosów ręcznikiem. Powoduje to otwieranie się łusek włosów i w rezultacie ich niszczenie i rozdwajanie. Najlepiej pozostawić włosy do samoistnego wyschnięcia, albo ewentualnie możesz delikatnie wytrzeć je miękkim ręcznikiem z mikrofibry.
  • Szorowania i drapania skóry głowy podczas mycia. Niewskazane jest agresywne mycie włosów, które podrażnia skórę głowy i powoduje pobudzenie gruczołów łojowych i przetłuszczanie się włosów. Włosy należy myć delikatnie, wykonując masaż głowy, w taki sposób aby nie poplątać włosów.

Co stosować w pielęgnacji włosów?

  • Myj włosy 2-4 razy w tygodniu stosując łagodny szampon, dostosowany do twojego rodzaju włosów i lekką odżywkę. Odżywkę najlepiej nakładać tylko na same końce, nie obciąży to całej fryzury.
  • Stosuj serum. Szampon i odżywka może okazać się niewystarczającym duetem pięlęgnacyjnym. Dobrym sposobem, aby poprawić kondycję naszych włosów jest stosowanie ok. 2 razy w tygodniu serum. Wybierając takie jak to: https://www.garnier.pl/wlosy/piekno/fructis/fructis-densify/serum, do włosów cienkich i pozbawionych gęstości, w bardzo krótkim czasie i bez spłukiwania uzyskamy efekt pięknych, miękkich i łatwych do ułożenia włosów. Akurat ten produkt ma długotrwałe działanie i niezwykłą formułę, która wnika do włókna każdego włosa. W domowym zaciszu możemy zafundować naszym włosom świetny zabieg regeneracyjny.
  • Systematycznie masuj skórę głowy ciepłym olejkiem. Może być kokosowy lub arganowy, bądz po prostu oliwa z oliwek. Taki masaż pobudza krążenie i jakość skóry włosów. Następnie pozostaw olejek na skórze głowy jeszcze przez 10-15 min i umyj głowę, według wcześniejszych wskazówek.
  • Nie używaj gumki do włosów. Jeśli tylko to możliwe chodź w rozpuszczonych włosach. Gumki bardzo osłabiają włosy i powodują ich znaczne wypadanie. Jeśli musisz, użyj klamry, która nie naciąga włosów w nadmierny sposób.
  • Podcinaj włosy. Pamiętaj, aby co 8-10 tygodni odwiedzić swojego fryzjera. Pomoże to uniknąć robienia się kołtunów i sprawi, że nasze włosy będą wyglądały świeżo i zdrowo, bez rozdwojonych końcówek.

Stosując się do powyższych rad, na pewno pomożesz swoim włosom w regeneracji. Nie zapominaj też o odpowiedniej, zbilansowanej diecie, która w dużym stopniu wpływa na włosy i dostarcza im składniki odżywcze. Jeśli szukasz skutecznych kosmetyków do pielęgnacji włosów zajrzyj na garnier.pl.