Bardzo szybko zauważyłam, że dzieci gustują w zupełnie innych zapachach.

Z tego powodu, zapachy w pomieszczeniach dla dzieci będą miały nieco inne nuty zapachowe niż te projektowane do salonu czy sal konferencyjnych.

Popołudnie z buteleczkami rozstawionymi dosłownie wszędzie, to nie jest już niecodzienny widok w moim domu. Zdarza się, że do moich eksperymentów zapachowych, a zarazem wspaniałej pasji tworzenia  zapachów, przyłącza się moja córka a później  koleżanki.

Okazuje się, że zapachy, które trafiają w gust dzieciaków różnią się od tych, które są moimi faworytami. Te zapachy, które wybierają dzieci są bardziej prostolinijne, optymistyczne i świeże.

Jakie zapachy zatem są najlepsze  do pokoju dzieci?

Zapachy słodko-owocowe, kandyzowanych owoców, słodkich kwiatów, cytrusów z dodatkiem kwiatów. Cała gama zapachów pięknych, a jednocześnie prostych i nieprzekombinowanych.

Coś w tym jest… Jako psycholog wszystko łączę z tym co nosimy w środku- naszym systemem psychologicznym. Dzieci nie są jeszcze zepsute, rzeczywiście są bardziej otwarte na świat , na innych i zdecydowanie pozytywne.

Zapachy wybieramy zgodnie ze swoim wewnętrznym światem.

To jeden z powodów, dla których dzieciaki gustują w zapachach kwiatowych, słodkich ale nie ciężkich, aromatach kojarzących się z latem i wakacjami. Takie też powinny być zapachy, które przeznaczone są projektowane do pokojów dziecinnych. Tworząc zapach dla pomieszczeń dla dzieci musi być on jednak przede wszystkim zdrowy.

Właściwości poszczególnych zapachów pochodzących wprost od roślin muszą być ze sobą połączone tak aby po pierwsze zapach był piękny dla naszych dzieci, a dodatkowo właściwości nie mogą się znosić. Ze względu na dużo wyższe pokłady energii u dzieci dobrze jest, gdy w pokoju zapach tworzy atmosferę odprężenia, spokoju i koncentracji. To bardzo dobrze służy, gdy nasz trzpiot musi się uspokoić po podwórkowych wojażach i zasiąść do lekcji. Zapach może być tajną bronią, o której wiemy tylko my.

Odpowiednie połączenie pomarańczy, cyprysa i róży i bergamotki, będzie jedną z możliwości zapachowych. Oczywiście należy pamiętać o konieczności używania tylko naturalnych olejków eterycznych. Jeśli robicie zapach w domu. Kupując pseudo olejek trujecie siebie i swoje dzieci. To jest bardzo ważne. Nie można używać na przykład olejku, który dodaje energii i pobudza plus olejku, który uspokaja. To trudna sztuka, tworzyć zapachy. Wymaga to dobrego nosa, wielu prób, niestety dużych wydatków i cierpliwości.