Mieszkanie z rynku pierwotnego czy rynku wtórnego?

Chcąc kupić mieszkanie czy dom kupujący staje przez wieloma dylematami. Jednym z pierwszych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć szukając nieruchomości jest to czy ma ona pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Rynek pierwotny obejmuje mieszkania oraz domy nowo wybudowane. Ich budowa jest realizowana przez spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperów, a także przez osoby indywidualne. Nieruchomości na rynku pierwotnym są zwykle kupowane w chwili, kiedy są budowane lub kiedy dopiero są planowane. Natomiast nieruchomości z rynku wtórnego to mieszkania i domy wcześniej użytkowane. Kupno nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego ma liczne wady i zalety, które zostaną poniżej przedstawione. To z pewnością pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru erotyczne seks porady.

ZALETY RYNKU WTÓRNEGO

Najważniejszą zaletą nieruchomości na rynku wtórnym jest jej cena, zwykle o kilka do kilkunastu procent niższa niż w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. A co za tym idzie, łatwiej dostać na nią kredyt, który będzie niższy niż w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Ponadto zwykle tylko z rynku wtórnego możliwy jest zakup nieruchomości w unikatowej lokalizacji, w której rzadko powstają nowe budynki. Ważna jest również możliwość oceny zagospodarowania terenu wokół budynku. O ile stan techniczny nieruchomości na to pozwala, w lokalu można zamieszkać niemal zaraz po załatwieniu wszelkich formalności. Osoby kupujące nieruchomość z rynku wtórnego nie muszą się martwić kwestiami ewentualnego bankructwa dewelopera, a umowa sporządzana u notariusza zwykle pozbawiona jest niebezpiecznych klauzul.

WADY RYNKU WTÓRNEGO

Główną wadą lokalu z rynku wtórnego jest to, że zwykle wymaga on remontu lub przynajmniej odświeżenia. Zdecydowanie prościej jest wykończyć mieszkanie z rynku pierwotnego według własnego uznania niż poprawiać już istniejące. Wiążą się z tym również dodatkowe koszty. W budynkach z rynku wtórnego brak zwykle także licznych udogodnień, które są standardem w mieszkaniach z rynku pierwotnego. Chodzi m.in.: o windę czy garaże podziemne. Ponadto mieszkania z rynku wtórnego dużo trudniej sprzedać ze względu na przestarzałą technologię konstrukcji budynków czy brak funkcjonalności (np. wąskie klatki schodowe). Mniejsze jest także zapotrzebowanie na takie mieszkania. Co więcej, jeśli korzysta się z usług pośrednika należy do ceny nieruchomości doliczyć jego prowizję.

ZALETY RYNKU PIERWOTNEGO

Podstawową zaletą lokali na rynku pierwotnym jest fakt, że są one nowe. Zazwyczaj nie ma problemu z ich sprzedażą. Ważne jest także ich zróżnicowanie. Dużo łatwiej znaleźć interesujący metraż na rynku pierwotnym niż wtórnym ze względu na dużo większą ofertę. Ponadto nowe mieszkania to ciągle doskonała inwestycja kapitałowa.

W przypadku lokali na rynku deweloperskim istnieje większa możliwość negocjacji ceny. Niższe są również koszty transakcyjne, takie jak: brak podatku od czynności cywilno-prawnych oraz brak kosztu pośrednictwa.

Zazwyczaj mieszkania na rynku pierwotnym mają wyższy standard. Chodzi przede wszystkim o ochronę, garaże podziemne, parkingi, podjazdy dla osób niepełnosprawnych czy place zabaw na terenie osiedla. Nowe budynki zarówno jedno-, jak i wielorodzinne, są estetyczne. Zwykle stosowane są w nich nowoczesne energooszczędne oraz ekologiczne rozwiązania.

Ogromną zaletą jest również możliwość wydzielenia poszczególnych pokoi i ustalenia ich metrażu, a także wykonania własnych aranżacji wnętrza.

Ponadto przy lokalach na rynku pierwotnym kupujący ma prawo do rękojmi (przez pierwsze trzy lata na elementy konstrukcji budynku, a przez rok na elementy wykończeniowe). W przypadku rynku pierwotnego nie występują większe wady fizyczne (takie jak krzywe ściany, grzyb, niesprawne instalacje), a także prawne (np. z hipoteką).

WADY RYNKU PIERWOTNEGO

Pierwszą wadą lokali z rynku pierwotnego jest ich wyższy koszt. Ponadto zwykle dłuższy jest czas oczekiwania na mieszkania czy domy, które są w planach lub w trakcie budowy (choć w ostatnich latach zwiększa się ilość gotowych mieszkań). Może się również przeobrazić otoczenie budynku – efekt końcowy nie zawsze odpowiada wizualizacji

Ponadto o ile w nieruchomości z rynku wtórnego zwykle można zaraz zamieszkać, o tyle w nieruchomości z rynku pierwotnego nie. Lokale na rynku pierwotnym są oddawane w stanie deweloperskim tj. bez białego montażu (wanny, umywalek, terakoty), a także bez podłóg.

Przedstawione powyżej zalety i wady nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Należy je dostosować do indywidualnych preferencji.