Nadmierna potliwość jest częstym problemem współczesnego społeczeństwa. U niektórych osób problem jest tak nasilony, że przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia. Jedną z części ciała, która poci się najczęściej i sprawia największy kłopot, są stopy.
Zbyt duża ilość wydzielanego przez stopy potu może być spowodowana wieloma czynnikami. Pierwszy z nich to obecność bakterii i grzybów, którymi z łatwością można się zarazić w miejscach publicznych, głównie na basenach i kąpieliskach miejskich. Należy pamiętać, że pot jest doskonałą pożywką dla niechcianych mikroorganizmów, dlatego tak ważne jest ich zwalczanie. Obecność grzybów często wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, którego raczej każdy chciałby uniknąć. W aptekach dostępnych jest mnóstwo preparatów anty- i przeciwgrzybicznych, których efekty działania widoczne są już po kilku dniach stosowania.
Kolejnym czynnikiem, wpływającym na nadmierną potliwość stóp, jest nieodpowiednia higiena i pielęgnacja. W gorące dni stopy powinno myć się przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Należy przy tym mieć na uwadze, że w trakcie upałów każdy organizm wydziela pot, co jest jego naturalnym odruchem, pomagającym ochłodzić ciało. Z kolei w zimie nie powinno nosić się skarpet i rajstop, wykonanych ze sztucznych materiałów. Zalecane są wyłącznie bawełniane produkty. Obecnie można zakupić środki na nadmierną potliwość, które blokują kanaliki potowe a ich działanie jest długotrwałe. Takie preparaty stosuje się tylko 1-2 razy w tygodniu. Stopy po umyciu można również posmarować balsamem lub posypać talkiem albo pudrem do stóp. Preparaty o bardzo wysokiej skuteczności produkuje m.in. firma Gehwol.
Są również naturalne metody zmniejszające wydzielanie potu, jednak nie likwidujące go całkowicie. Można do nich zaliczyć moczenie stóp w mieszance ziół, głównie szałwi, brzozie i korze dębu. Jeśli wszystkie wymienione metody zawiodą, pozostaje bardziej inwazyjny zabieg, polegający na ingerencji chirurgicznej.
Potliwość może być naturalnym objawem w czasie dorastania i przekwitania, a także w chwilach napięcia i stresu. Jednak trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość wydzielanego potu może świadczyć o chorobie neurologicznej, wirusowej lub o zaburzeniach hormonalnych.