Na budowie mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności i użycia odzieży ochronnej lub przynajmniej kasku i okularów. Mowa między innymi o cięciu blach, kruszeniu materiałów budowlanych czy pracy z drewnem. Jedna z takich czynności jest spawanie aluminium.

Do takiego zadania potrzebne będą rękawice o odpowiedniej trwałości, okulary (nie tylko ochronne w formie fizycznej, ale również chroniące wzrok przed powstającym rozbłyskiem podczas spawania) i odzież, która nie zapali się od ewentualnych rozgrzanych opiłków. Niezbędny może okazać się również kask lub inne nakrycie głowy, które zabezpieczy nasze włosy i głowę w ogóle.

Spawanie aluminium nie jest zadaniem dla laika, tu potrzebna jest wiedza nie tylko z zakresu samego spawania, co również znajomość materiału, z jakim się pracuje – istotne są zachowania aluminium, jego wytrzymałość, odpowiedni sposób spawania i wiele innych czynników, które nie wpadłyby do głowy amatorowi. Z tego względu odzież ochronna jest obligatoryjna.