Znamię, myszka, pieprzyk – nie ważne, jak nazwane, postanowiliście, że nadszedł czas i trzeba wreszcie się go pozbyć? Czy w ogóle usuwać, czy lepiej zostawić w spokoju? Przebarwienia skóry, których tak nie lubimy mogą być niegroźnymi plamkami, które znikną po zabiegu w gabinecie dermatologa, jak również początkiem groźnego nowotworu. Od tego, jaki rodzaj pieprzyka macie zależy podjęcie odpowiedniego leczenia, gdyż każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie, a podjęte kroki skonsultowane ze specjalistą. Podpowiadamy, od czego zacząć, do jakiego lekarza się udać, i jak powinna wyglądać procedura usuwania pieprzyków by była bezpieczna.
Usuwanie pieprzyków – zalecenia estetyczne
W przypadku, gdy chcecie usunąć pieprzyk tylko ze względów estetycznych, co jest bardzo często praktykowane, najlepiej udać się do dermatologa, który obejrzy znamię, sklasyfikuje i w razie podejrzeń nowotworowych skieruje do onkologa. Jeśli nie będzie widział przeciwwskazań, a pieprzyk będzie niegroźny, zdecyduje którą z metod zastosować.
- W przypadku laseroterapii wiązka świata wypali przebarwienie i pobudzi skórę do odbudowy w danym miejscu. Miejsce poddane działaniu wiązki lasera stosunkowo szybko się zagoi, a blizna po usuniętym pieprzyku zrówna się kolorytem ze skórą.
- Elektrokoagulacja to metoda usuwania pieprzyków, w której wykorzystuje się wysokiej częstotliwości prąd elektryczny. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym trwa kilka- lub kilkanaście minut i polega na wypalaniu elektrodą (igłą do elektrokoagulacji) tkanki zmienionej przez znamię.
- Kriochirurgia to natomiast zamrażanie tkanki zmian skórnych za pomocą precyzyjnego podania ciekłego azotu. W miejscu usuniętego pieprzyka tworzy się niewielka i słabo zauważalna blizna.
Powyższe metody mają jedną wadę. Podczas ich zastosowania nie zostaje pobrany materiał do badania histopatologicznego, które jednoznacznie stwierdziłoby charakter zmiany skórnej. Lekarze jednak podkreślają, iż w przypadku, gdy pieprzyk nie daje niepokojących oznak nie jest to konieczne.
Usuwanie pieprzyków – zalecenia zdrowotne
W przypadku znamion o nieregularnych kształtach, bardzo ciemnym kolorze, lub kilku odcieniach, średnicy powyżej 6 mm, zmianach w wielkości, strukturze lub kolorze istniejącego pieprzyka lub pojawieniu nowego niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż może być konieczne chirurgiczne usunięcie pieprzyka. Jest ono stosowane głównie, gdy są wskazania do przeprowadzenia badania histopatologicznego, gdyż po zabiegu zostaje blizna. Do usunięcia kwalifikują się też pieprzyki umiejscowione w miejscach, w których mogą być drażnione przez ubranie lub wykonywanie codziennych czynności (np. stopy, dłonie, okolice piersi), gdyż naukowo udowodniono, że zmiany skórne narażone na podrażnienia częściej ulegają zezłośliwieniu.
Usuwanie pieprzyków – cena
Ostateczny koszt usunięcia danej zmiany skórnej można poznać dopiero po konsultacji z dermatologiem. Laserowe usunięcie pieprzyków to koszt około 200-300 zł. Cena chirurgicznego usunięcia znamion mieści się w przedziale 200-500 zł, jednak w przypadku zdrowotnych wskazań koszt zabiegu pokrywa NFZ. Obecnie wprowadzony od stycznia 2015 roku „Pakiet onkologiczny” przyspiesza procedury związane z usuwaniem złośliwych pieprzyków.