Kiedy nie chcemy komina

Wiemy już zatem jak działa ciąg kominowy i jesteśmy świadomi faktu, że to prawa fizyki pozwalają nam na osiągnięcie efektu wymiany powietrza – a nie żadne specjalistyczne urządzenia, przynajmniej w tym wypadku.

Wentylacja grawitacyjna jest tą najpowszechniej stosowaną i trudno się temu dziwić. Jest ona najbardziej ekonomiczna, ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, wymaga ona tylko zainstalowania komina w budynku i wietrzenia niekiedy pomieszczeń. Czasami jednak nie możemy jej użyć. Kiedy się tak dzieje?

Oczywiście wtedy, kiedy nie chcemy, aby z naszego budynku wystawał komin. Oczywiście nie przeszkadza on, kiedy z dwuspadowego domku jednorodzinnego wystaje – tym bardziej spalinowy, kiedy leci z niego dym. Jest to dla nas pewien archetyp domu rodzinnego, wspólnoty i wszyscy już chyba przyzwyczaili się do tego wyglądu. Kiedy jednak stosujemy płaski dach, chcemy aby bryła była czysta i niezmącona czymś, co wystaje – jest możliwe niezastosowanie komina i zdecydowanie się na wentylację mechaniczną.