Czasy, gdy małżeństwo można było zawrzeć poza ścianami Urzędów Stanu Cywilnego wyłącznie w przypadku uzasadnionych przyczyn niebawem będą już tylko przeszłością. Wesele w plenerze wraz z uroczystością ślubną stanie się dostępne dla zwykłych śmiertelników, którzy będą gotowi uiścić zwiększoną opłatę za wyjazd urzędnika poza miejsce pracy. Prawo o aktach stanu cywilnego uległo zmianie już od początku marca 2015 roku dając pole do popisu i wyobraźni Nowożeńców (sprawdź: Ślub poza USC – nowe przepisy). Nie będzie to jednak prawo równie liberalne, co amerykańskie, ale mimo wszystko przełomowe. Jak zorganizować i o co zadbać, gdy planujecie wesele w plenerze? Przeczytajcie!

Wesele w plenerze – ślub o zachodzie słońca…

Jeśli marzyliście o weselu w plenerze nie mogliście trafić na lepszy moment. Liberalizacja przepisów dotyczących zawierania ślubów w plenerze sprzyja takim rozwiązaniom. Na pewno wasza uroczystość zostanie zapamiętana przez rodzinę, jako jedna z pierwszych na nowych zasadach. Oczywiście organizację wesela w plenerze trzeba zacząć od wizyty w USC, uiścić opłaty i poprosić o wyznaczenie terminu oraz o wyjazd urzędnika w teren (przeczytaj: Ślub w plenerze). Ważne jest by wybrane miejsce było godne, to znaczy miało możliwość zainstalowania godła i ustawienia stołu dla urzędnika oraz aby lokalizacja nie zagrażała bezpieczeństwu gości. Właściwie godność miejsca będzie zależała od waszego uzasadnienia, dlaczego je wybraliście. Dlatego, jeśli nie korzystacie z ogrodu oferowanego przez dom weselny koniecznie napiszcie, że jest dla was niezwykle ważne oraz nie wyobrażacie sobie odpowiedniejszego miejsca dla ukoronowania waszej znajomości.

Wesele w plenerze – … z tańcami do białego rana

Następnie musicie zadbać o miejsce w którym rodzina będzie mogła spokojnie uczestniczyć w waszym przyjęciu, nawet jeśli pogoda tego dnia nie dopisze. Doskonale sprawdzi się w tej roli namiot weselny, którego wypożyczenie oferują firmy specjalizujące się w organizacji imprez plenerowych. Taki namiot zwykle posiada podłogę oraz stoły, dzięki którym nikt nie zwichnie nogi, ani nie będzie utrapieniem dla kobiet w butach na obcasach. Jego plusem jest też możliwość zaciągnięcia boków w razie niepogody i dogrzania, gdy wieczór będzie chłodny. Sami też możecie zdecydować o wystroju, co może być trudne w przypadku hotelowych restauracji. No i pod namiotem zmieści się naprawdę duże wesele, co może być problemem w budynkach, gdyż ściany restauracji i sal weselnych nie są z gumy. Największym problemem do pokonania jest organizacja zaplecza kuchennego, które zwykle jest wymagane przez firmy cateringowe oraz toalet. Gdy wesele jest organizowane w ogrodzie hotelu czy restauracji wówczas zaplecze sanitarne jest dostępne w budynku obok. Gdy postanowiliście, że wasze przyjęcie odbędzie się na łonie natury musicie poszukać budynku obok którego „rozbijecie” swój namiot.

Wesele w plenerze – o czym warto jeszcze pamiętać

Gdy załatwicie najważniejsze sprawy, pora na organizację oprawy muzycznej. Zapewne wesele w plenerze będzie już tak dużą atrakcją, że nie musicie szpikować przyjęcia dodatkowymi urozmaiceniami. Warto jednak zorganizować muzykę na żywo, która będzie wam towarzyszyć w chwili zawarcia małżeństwa oraz przy pierwszym tańcu, a może nawet przygrywać do obiadu? Ważne jest też byście uprzedzili kamerzystę i fotografa, którzy zupełnie inaczej będą przygotowywać się do pracy w plenerze, a inaczej we wnętrzach. Jeśli wybraliście miejsce na łonie natury, pomyślcie też o zabezpieczeniu gości przed komarami, które zamieszkują polany i łąki, zwłaszcza nad rzekami i jeziorami.