Wrastający paznokieć to kłopot, który dotyczy naprawdę dużej części społeczeństwa. Dlaczego? Przyczyn jest wiele. Nieodpowiednia pielęgnacja paznokci, zbyt wąskie buty czy nieprawidłowe usuwanie skórek to tylko niektóre z nich. Jeśli odczuwasz uporczywy ból palców lub zauważyłeś nieuzasadnione krwawienia, być może problem dotyczy także ciebie. Aby uniknąć kłopotu wrastającego paznokcia, warto wiedzieć, jak przeciwdziałać oraz leczyć schorzenie.
Wrastający paznokieć – przyczyny schorzenia
Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie ewentualnych problemów. Choć na co dzień często lekceważymy nasze paznokcie, ich schorzenia mogą przysporzyć nam naprawdę wiele bólu. Wrastający paznokieć początkowo powoduje lekki dyskomfort, jednak z czasem może znacznie utrudnić poruszanie się. Problem zazwyczaj dotyczy palucha, bowiem to właśnie na nim paznokieć jest najbardziej twardy i skory do wrastania. Jak uniknąć problemu wrastającego paznokcia u nóg? Wystarczy przywiązywać odpowiednią wagę do pielęgnacji stóp. Najczęstsze przyczyny wrastającego paznokcia:
- Nieprawidłowe obcinanie – często, skracając paznokcie, nadajemy im półokrągły kształt, a to poważny błąd, bowiem naturalnie są one kwadratowe. Po obcięciu pazurków warto wygładzić ostre końcówki przy pomocy pilniczka. Pamiętaj także, by paznokcie miały długość 2-3 mm. To również pozwoli uniknąć ich wrastania.
- Wycinanie skórek – nieumiejętne pozbywanie się skórek może skutkować uszkodzeniem wału paznokciowego (skóry wokół paznokcia), czego efektem jest wrastanie płytki.
- Urazy mechaniczne – przytrzaśnięcia lub uderzenia.
- Ciasne skarpetki i obuwie – buty na obcasie z wąskimi noskami to jedna z częstszych przyczyn wrastania paznokci.
- Usuwanie zanieczyszczeń spod paznokcia przy pomocy ostrej końcówki nożyczek lub pilniczka – zdecydowanie bezpieczniejszą metodą jest używanie patyczków higienicznych.
- Ćwiczenia fizyczne, wywołujące szczególny nacisk na stopy.
- Nawracająca grzybica.
- Skłonności genetyczne.
Objawy wrastających paznokci
Wrastający paznokieć to problem, który początkowo objawia się jedynie dyskomfortem. Pierwsze symptomy są często ignorowane i zrzucane na karb niewygodnego obuwia. Z czasem pojawiają się kolejne objawy wrastającego paznokcia:
- ból, nasilający się podczas chodzenia czy wkładania butów,
- zaczerwienienia i obrzęk skóry wokół paznokcia,
- pojawienie się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego,
- krwawienie, spowodowane wbijaniem się paznokcia w skórę.
Wrastający paznokieć – co robić?
Ignorowanie początkowych symptomów wrastających paznokci może doprowadzić do sytuacji, kiedy to nasze schorzenie będzie wymagało interwencji chirurga. Są to jednak skrajne przypadki. Uważna obserwacja palców oraz odpowiednio zadbane stopy i wygodne obuwie to recepta na zdrowe paznokcie. W przypadku, gdy zaczynamy odczuwać nieznaczny dyskomfort, warto dokładnie przyjrzeć się bolącym miejscom. Jeśli zauważasz pierwsze symptomy wrastania paznokcia, możesz najpierw wypróbować domowe sposoby, pomagające walczyć z tym problemem.
- Kąpiel sodowa – do miski z ciepłą wodą wsyp całe opakowanie sody oczyszczonej, a następnie mocz stopy przez 30 minut. Zabieg powtarzaj trzy razy w tygodniu.
- Kąpiel z płatkami mydlanymi – do miski z ciepłą wodą dodaj płatki mydlane do prania. Możesz również użyć szarego mydła, które ma właściwości antybakteryjne. Mocz stopy przez 30 minut co drugi dzień.
- Lodowy okład – do wymoczonego, a następnie osuszonego paznokcia przyłóż lód na nie dłużej niż trzy minuty. Po tym czasie zdezynfekuj palec i ostrożnie wytnij wrastającą część. Następnie umieść na nim gazik, nasączony wodą utlenioną i zabandażuj stopę.
Powyższe sposoby mogą, ale nie muszą przynieść ulgi w przypadku wrastającego paznokcia. Jeśli problem nie ustępuje, warto wybrać się do gabinetu podologicznego.
Klamra na wrastający paznokieć
Klamra to nowoczesny i bezbolesny sposób na wrastający paznokieć, który błyskawicznie przynosi ulgę pacjentom. Zabieg polega na umieszczeniu pod paznokciem małej metalowej płytki. Klamra koryguje jego wzrost i zapobiega wrastaniu. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, iż nie przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu. Zabieg można przeprowadzić u podologa lub w wielu gabinetach kosmetycznych.