Zimą nasza skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Wiosną, gdy wszystko budzi się do życia, wiele z nas musi odświeżać wygląd skóry. Powodem jest niewłaściwa pielęgnacja zimą.

Aby nasza skóra bez szwanku przetrwała zimę, należy trzymać się kilku przykazań i systematycznie dbać o nią. Najważniejsze w zimowej pilęgnacji, aby pamiętać o nie popełnianiu kardynalnych błędów.

Złota trójka- Co najważniejsze w pielęgnacji skóry zimą
1. Dobranie odpowiedniego kremu

Skóra odżywiana jest od wewnątrz-przez to co spożywamy oraz z zewnątrz, poprzez krem. Dobry krem na skórę zimą jest jak pożywienie dla organizmu.

Krem powinien być dobrany zarówno pod kątem pory roku, jak i w oparciu o typ naszej skóry.

Zimą rezygnujemy z lekkich nawilżających kremów, ponieważ podczas wystawiania skóry na mróz, skóra nie ma dodatkowej ochrony lipidowej i staje się szybko podrażniona i wysuszona.

Zimą gruczoły łojowe nie pracują tak intensywnie jak latem. Skóra, pozbawiona dużej ilości sebum, jest bardziej narażona na odwodnienie i przesuszenie. Zwykłe kremy nawilżające mogą więc okazać się niewystarczające dla jej potrzeb. Nie są one polecane na zimę z jeszcze jednego powodu – zostawiają na skórze tłusty film, który powoduje, że kosmetyki nie są w stanie dokładnie się wchłonąć. Efektem, zwłaszcza przy dużym mrozie, jest nieestetyczny, zważony podkład i puder.

Krem powinien zawierać dobrą formułe wiążacą wodę wewnątrz naskórka. Powierzchniowe nawilżanie skóry nie będzie tu dobrym sposobem.

Jeśli jesteś posiadaczką suchej skóry, skłonnej do podrażnień pamiętaj, aby krem zawierał składniki odbudowujace barierę lipidową i nie podrażniał skóry. Najlepiej sprawdzają się kremy zawierające w swoim składzie naturalne oleje ze słodkich migdałów, wiesiołka czy awokado. To odżywcze oleje, które chronią skórę przed szkodliwymi działaniami mrozu, czy wiatru.

Wybierając krem nie zapominaj o filtrze chroniacym przed promieniami UV.

2. Dobre oczyszczanie skóry

To kolejna podstawowa zasada przy pielęgnacji skóry. Ta zasada obowiązuje w każdej porze roku. Właściwie oczyszczona skóra jest w stanie wchłonąć więcej składników odżywczych z kosmetyków.

Jeśli na skórze zgromadzi się mnóstwo martwego naskórka, czy też  pory będą pozatykane zanieczyszczeniami z powietrza lub z makijażu,  to marne szanse na odżywienie skóry. Odżywcze składniki nie dostaną się w głąb skóry.

3. Dobra dieta na zimę

Zimą nasz organizm przestawia się na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Zima to okres, gdzie musimy dbać nie tylko o witaminy, ale również o bardziej kaloryczne posiłki.

Nasz jadłospis powinien zawierać pełnoziarniste pieczywo, dużo warzyw i owoców, ale również dużo dobrych, zdrowych tłuszczy. To one właśnie zimą odgrywają szczególnie ważną rolę. Tak jak pisałam wcześniej nasza skóra karmiona jest od wewnątrz poprzez właściwą dietę oraz z zewnątrz, dzięki dobrym kosmetykom. Nie możemy zapomnieć o żadnym ze sposobów odżywiania skóry.

Złota trójka pielęgnacji skóry zima to podstawa. Oprócz tego zestawu, warto jeszcze pamiętać o innych aspektach mających duży wpływ na zdrowie skóry.

Makijaż na zimę

Dobierz odżywczy make up na skórę, tak aby również on stanowił barierę ochronną dla skóry.

Szukaj w drogeriach produktów przeznaczonych głównie na okres zimowy. To podkłady zawierające więcej lipidów niż lekkie kosmetyki na lato. Jeśli masz problemy ze świecąca się skórą, możesz użyć pudrów matujących .

Dbać o usta i dłonie.

Usta to ta część skóry twarzy, która nie posiada naturalnego systemu natłuszczania od wewnątrz. Właśnie zimą musimy szczególnie zadbać o natłuszczenie tego obszaru twarzy.

Dłonie, w które wklepany jest półtłusty krem będą miękkie w dotyku, a do tego nie będziemy odczuwać dyskomfortu w postaci pieczenia skóry. Nawet jeśli zimą nosimy rękawice to krem do rąk jest podstawą  ich pielęgnacji.

Pij dużo płynów

Zimą szczególonie polecane są rozgrzewające owocowe herbaty. Warto słodzić je miodem, ponieważ oprócz składników odżywczych miód posiada właściwości wspierające nasz układ odpornościowy. Dzięki takim herbatkom nie tylko dbamy o nawodnienie organizmu, ale również o korzystne dla zdrowia i skóry składniki.

Na koniec warto wspomnieć o specjalnych zabiegach odżywiających skórę na zimę.

Osoby, które nie chcą wydawać fortun w salonach kosmetycznych powinny raz na dwa tygodnie poświęcić minimum 1 godzinę na dodatkową regenerację skóry w domu. Najpierw porządne oczyszczenie skóry, a następnie maseczka na twarz. Na koniec dobrze zakończyć  relaksującym masażem poprawiającym zarówno kondycję jak i  ukrwienie skóry.