Moda na ekologię przechodzi okres prawdziwego boomu. Jednak, czy rzeczywiście wiecie, co to oznacza, że dany produkt jest ekologiczny, i jak go rozpoznać na półce sklepowej wśród produktów tylko udających, że są eko? Żyjąc w zgodzie z naturą chcemy, by to co ląduje na naszym talerzu miało jak najmniej wspólnego z chemią, by nasze ubrania były produkowane z naturalnych włókien, a półka w łazience była wyposażona wyłącznie w kosmetyki ekologiczne. Naturalne kosmetyki, to już nie tylko te wolne od freonu, czy nietestowane na zwierzętach, gdyż obowiązuje całkowity zakaz eksperymentów z ich udziałem. By kosmetyk został uznany za ekologiczny musi mieć odpowiedni skład i sposób produkcji.

Kosmetyki ekologiczne – czyli jakie?

Kosmetyki ekologiczne to nie tylko produkty, które zostały wyprodukowane na bazie zielonych składników. By były naprawdę ekologiczne proces ich produkcji musi również odpowiadać normom, a firma je produkująca powinna angażować się w działania edukacyjne dla swoich klientów. Najłatwiej rozpoznać to po etykiecie, na której znajdują się certyfikaty bezpieczeństwa nadawane przez organizacje rządowe lub prywatne. Za kosmetyki ekologiczne uznaje się te, które posiadają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego z których znaczna część pochodzić z kontrolowanych upraw lub hodowli. Poszczególne certyfikaty mają ściśle określone kryteria dla składu kosmetyku, by ten został uznany za ekologiczny.

Kosmetyki ekologiczne – najpopularniejsze certyfikaty

Najpopularniejszym certyfikatem dla kosmetyków ekologicznych jest znak BDIH. Informuje on, iż kosmetyk jest bezpieczny zarówno dla skóry, jak i środowiska. By produkt mógł go uzyskać w jego produkcji muszą być wykorzystane surowce roślinne z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów, składniki nie mogą pochodzić od martwych zwierząt (jak np. olej żółwi czy kolagen zwierzęcy), ani być pochodnymi ropy naftowej. Kosmetyk nie może też być testowany na zwierzętach, musi być wolny od modyfikacji genetycznej oraz konserwowany za pomocą naturalnych systemów, a nawet jego opakowanie musi być ekologiczne i biodegradowalne. Ponadto producent zobowiązuje się do edukowania klientów oraz uświadamiania w zakresie ekologii.

Kosmetyki ekologiczne z oznaczeniem ECOCERT na pewno będą naturalne, gdyż aby otrzymać ten certyfikat, produkt musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego z których co najmniej połowa surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych. Ponadto firma przyznające ów certyfikat wymaga od producentów, by na opakowaniu była oznaczona ilość składników pochodzenia naturalnego oraz surowców z kontrolowanych upraw.

Certyfikat NaTrue to oznaczenie kosmetyków naturalnych, wśród których wyróżnia się trzy stopnie oznaczane gwiazdką. W przypadku kosmetyków ekologicznych logo certyfikatu musi posiadać trzy gwiazdki, wówczas konsument może mieć pewność, iż co najmniej 95% składników danego kosmetyku pochodzi z kontrolowanej produkcji. Jednakże niewiele produktów spełnia te kryteria. Dlatego na większości certyfikowanych opakowań można spotkać jedną lub dwie gwiazdki NaTrue, które oznaczają, iż spełniają wszystkie podstawowe wymagania dotyczące naturalnych składników. Poziom obostrzeń dotyczących produkcji tych produktów jest porównywalny z kryteriami stosowanymi przez BDIH, jednakże ilość składników naturalnych pochodzących z kontrolowanej produkcji jest niższa.