Nadmierne owłosienie od bardzo dawna jest problemem wielu ludzi. Często pozbywamy się owłosienia ze względów estetycznych, ale jego nadmiar jest również chorobą, która potrzebuje radykalnych, często medycznych działań. Przyczyny hirsutyzmu jest wiele, a im szybciej zaczniemy walczyć z tym problemem, tym łatwiej będzie nam pozbyć się niechcianych włosków i kompleksów, które są nieodzowną częścią każdych wstydliwych problemów.
Za problem nadmiernego owłosienia odpowiada szereg czynników. I choć metod na tą niedoskonałość jest wiele, to rzadko są one skuteczne, a włoski i tak odrastają.

Najczęściej nadmierne owłosienie pojawia się:

  • na twarzy (zarówno mężczyźni, dla których zarost jest normą, jak i kobiety borykają się z tym problemem);
  • szyi; klatce piersiowej;
  • plecach (owłosienie występujące szczególnie u mężczyzn);
  • brzuchu;
  • okolicach genitaliów i odbytu;
  • nogach (najczęściej okolice ud).

Jak walczyć z nadmiernym owłosieniem?

Hirsutyzm jest chorobą, na którą w zasadzie nie ma leku. Okazuje się jednak, że w przypadku kobiet, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych ma zbawienny wpływ na niechciane owłosienie. Estrogen i progesteron, które są głównymi składnikami tabletek antykoncepcyjnych, skutecznie walczą z nadmiarem testosteronu, który jest główną przyczyną pojawiania się nadmiaru włosów. Jednak terapia antykoncepcyjna jest długotrwała, a na pierwsze efekty trzeba czekać aż od 6 do 12 miesięcy.

Doraźne środki dostępne na rynku, które pomagają pozbyć się włosków, usuwają problem na krótko, podrażniają lub są bardzo kosztowne.

Najczęściej używane metody depilacji to:

  • golenie (Najbardziej znana metoda usuwania włosów. Jest bezbolesna, ale krótkotrwała. Często też podrażnia i wysusza skórę.);
  • kremy do depilacji (Podobnie jak golenie, usuwa włoski na krótko i trzeba liczyć się z tym, ze szybko odrosną. Trzeba też dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kremu, ponieważ zdarza się, że wywołują reakcję alergiczną.);
  • depilacja woskiem (Zaletą tej metody jest fakt, że włoski odrastają słabsze. Jednak metoda ta jest bolesna i podrażnia skórę);
  • depilacja elektrolizą (Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na wpuszczaniu niewielkiej ilości prądu elektrycznego w miejsca, z którego wyrasta włos. Metoda ta, choć przynosi trwałe efekty, często związana jest z niepożądanymi skutkami ubocznymi w postaci blizn czy zmiany koloru skóry.

Więc jak walczyć?

Najbardziej efektowną i najlepszą metodą walki z nadmiernym owłosieniem jest depilacja. I choć wymaga kilku sesji, jej efekty są spektakularne.

Laser usuwa niechciane włoski raz na zawsze. Już od 3 do 6 sesji wystarczy, aby problem z owłosieniem zniknął. Kliniki medycyny estetycznej, jak w większości metod, proponuje wiele rodzai laserów. Jednak innowacją w dziedzinie depilacji laserowej jest Vectus – inteligentna epilacja laserowa.

Epilacja laserem Vectus

Laser Vectus często określany jest mianem lasera inteligentnego. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywiście różni się od innych laserów tym, że wbudowany ma czytnik poziomu melaniny w skórze. Melanina odpowiada za pigment skóry, włosów i tęczówki oka. Dlatego też dzięki czytnikowi łatwo jest sprawdzić poziom tej substancji u każdego pacjenta, a dzięki temu wybrać idealnie dostosowane parametry do zabiegu.

Zabieg jest bardzo prosty. Po odczytaniu poziomu melaniny w skórze, lekarz dobiera odpowiednią  głowicę i wiązką lasera uszkadza źródło włosa, dzięki temu ponownie nie odrasta.

Jak każdy zabieg depilacji niechcianych włosków, tak i ten należy powtórzyć. Specjaliści kliniki medycyny estetycznej Esteticmed sugerują, że: aby usunąć wszystkie włosy należy wykonać 5-6 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach.

Skuteczność zabiegu została potwierdzona certyfikatem FDA, jednak każdy kto zdecyduje się na terapię laserową powinien zapoznać się z przeciwwskazaniami i jak również skonsultować swój problem z lekarzem specjalistą, który odpowie na nurtujące pytania.