Bardzo się cieszę, że do mnie trafiłaś, mam nadzieję, że znajdziesz tu to czego szukasz lub znacznie więcej i zagościsz (lub zadomowisz) u mnie na bardzo długo 💛

Dzisiaj witam Cię odświeżonym i zaktualizowanym wpisem na temat Atopowego Zapalenia Skóry (AZS).

Od ostatniego roku moja wiedza zdecydowanie się poszerzyła, ja sama inaczej też patrzę na to schorzenie okiem kosmetologa dlatego zachęcam Cię do bliższego zapoznania się z tematem, który poruszyłam i odpowiedzią zwrotną od Ciebie – być może czegoś brakuje, a może jest coś co jest dla Ciebie nie do końca jasne lub z czymś się nie zgadzasz bądź uważasz, że powinnam rozszerzyć jakieś zagadnienie ?

Jeśli tak bardzo proszę daj mi znać w komentarzu, to pozwoli mi się rozwinąć i pomóc kolejnym osobom, które trafią na mojego bloga lub indywidualnie do mnie w celu rozpoczęcia współpracy 😊

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry rozwijająca się na podłożu atopii (dziedzicznych chorób alergicznych do których, poza AZS zalicza się również: zapalenie błony śluzowej nosa, spojówek czy oskrzeli).

AZS dotyka od 1-30 % ludzi na świecie. Najczęściej choroba dotyczy dzieci, rozpoczyna się około 3 miesiąca życia i trwa przeciętnie do 2 roku życia. U młodzieży i osób dorosłych występuje ona w mniejszym stopniu, bo od 1-3%.

DLACZEGO ?

Nie istnieje jeden lub kilka potwierdzonych czynników wpływających na występowanie i rozwój choroby.

Do głównych należą:

  • czynniki genetyczne – jeśli u jednego rodzica występuje AZS prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi ok. 30%, jeśli natomiast choruje oboje rodziców prawdopodobieństwo wzrasta do 90%
  • czynniki immunologiczne – głównie choroby autoimmunologiczne
  • czynniki środowiskowe – bardzo dużą rolę odgrywa tu również środowisko w którym żyjemy (zanieczyszczenia powietrza, konserwanty, barwniki i detergenty w pożywieniu i kosmetykach) oraz dieta (wysoko przetworzone produkty bogate w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe)
  • dysbioza jelit brak równowagi pomiędzy bakteriami zasiedlającymi jelita oraz ich niszczenie poprzez m.in.: dietę bogatą w cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe, pokarmy wywołujące alergię natychmiastową (IgA) lub opóźnioną (IgE), które „dziurawią” – niszczą jelita, a te bezpośrednio połączone z układem krwionośnym przenoszą do niego zbędne produkty przemiany materii i toksyczne dla całego organizmu związki, które powinny być metabolizowane i wydalane w przypadku zdrowego układu pokarmowego, a te z krwi dostarczają je do komórki, która karmi się nimi i rozwija w patologiczny sposób co w efekcie prowokuje problemy zdrowotne (nie tylko te na tle chorób czy dysfunkcji skóry)
  • nietolerancje pokarmowe – bardzo często gluten i nabiał
  • cechy skóry atopowej – nadmierna suchość skóry, biały demografizm („pisanie na skórze” – po zadrapaniu lub dotknięciu skóry np. ołówkiem pojawiają się na niej charakterystyczne, białe – od suchości – pręgi)
  • stan układu nerwowego oraz czynniki emocjonalne – na rozwój choroby ogromny wpływ ma stres, który występujący w dużej ilości i przez długi okres czasu powoduje powstawanie zmian atopowych i pogorszenie się stanu skóry oraz depresja

GDZIE LOKALIZUJĄ SIĘ ZMIANY I JAK WYGLĄDAJĄ?

AZS lokalizuje się w zgięciach łokciowych i podkolanowych, na twarzy (policzki i powieki) oraz na skórze karku i szyi.

Atopowe zapalenie skóry objawia się charakterystycznymi rumieniowymi plamami, przewlekłą suchością oraz szorstkością skóry, która gołym okiem wygląda tak, jakby oglądało się ją pod lupą.

Skóra twarzy osób chorych na atopowe zapalenie skóry jest sucha, w centralnej części blada (jest to związane ze skurczem naczyń włosowatych – doprowadzających krew) oraz szorstka. Często u osób cierpiących na AZS objawy te powodują znaczne postarzenie ich skóry – ze względu na brak odpowiedniego nawilżenia (nadmierne przesuszenie) i odżywienia skóry (to naczynia włosowate dostarczają jej wraz z krwią substancji odżywczych). Dodatkowo w przebiegu choroby można zauważyć przerzedzenie brwi w jej zewnętrznym łuku, na powiekach pozapalne przebarwienia, a w bocznej okolicy szyi szarobrązowe siatkowanie (wrażenie zabrudzonej szyi).

Poza nimi na skórze możemy zaobserwować poprzeczną zmarszczkę u nasady nosa, stan zapalny, pęknięcia i strupy, a także nadmierną suchość i złuszczanie warg (usta nie posiadają warstwy ziarnistej, a więc są gorzej chroniona, dlatego są czerwone, bo prześwitują przez nie naczynia).

U osób dorosłych zmiany chorobowe związane są z alergenami wziewnymi, a także drażnieniem skóry, np. przez wełnę czy sztuczne włókna oraz czynniki emocjonalne, a więc przewlekły stres.

Jedynym objawem, niezależnym od wieku jest napadowy świąd skóry, powodujący powstawanie nadżerek i przeczosów, które często potem prowadzą do utrwalonych blizn z którymi również możemy zawalczyć dobierając odpowiednią terapię.

ŁAGODZENIE OBJAWÓW I LECZENIE ZMIAN

Atopowe zapalanie skóry to choroba, którą należy leczy u lekarza dermatologa, alergologa lub immunologa w zależności od przyczyny jego występowania. Rolą kosmetologa jest pomoc we współpracy z w/w lekarzem złagodzić objawy odpowiednie dobraną pielęgnacją, zabiegami skierowanymi przede wszystkim na wzmocnienie bariery hydro-lipidowej skóry lub w trakcie wywiadu i diagnostyki dotrzeć do powodu wystąpienia AZS.

JAKICH SKŁADNIKÓW POWINNAŚ SZUKAĆ W KOSMETYKACH ?

Przede wszystkim takich, które będą skórę NAWILŻAŁY i NATŁUSZCZAŁY, a więc ukierunkowanych na wzmacnianie jej bariery ochronnej (hydro-lipidowej) takich jak:

  • produkty pozbawione substancji potencjalnie drażniących i uczulających (perfumy, konserwanty, alkohol etylowy), ale obserwuj swoją skórę – w kosmetyku najczęściej, choć nie zawsze, musi znajdować się jakiś konserwant (perfum – fragnance/parfum – już na pewno nie jest tam potrzebny) inaczej po otwarciu jego data przydatności skończyłaby się wcześniej niż otworzysz słoiczek i się nim nacieszysz. Sprawdzaj jak na dany produkt reaguje, bo tak jak perfum i konserwant wysoko w składzie równa się podrażnienie, zaczerwienienie i bardzo często reakcja alergiczna, tak bardzo daleko, gdzieś na szarym końcu może już nie wyrządzić nam krzywdy – OBSERWUJ 🙂
  • kremy/balsamy/mleczka – w ich składzie szukaj ceramidów, lipidów, mocznika, olei i maseł naturalnych (również tych mineralnych). Nie zawsze musisz bać się np. parafiny, pomimo jej złej sławy, może okazać się dla skóry atopowej zbawienna. Utworzy na naskórku warstwę ochronną (film), dzięki czemu zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu i przesuszeniu skóry. Jednak zawsze podchodź do niej zdroworozsądkowo – jednej osobie może pomóc, ale drugiej może zaszkodzić, jak wyżej – OBSERWUJ 🙂
  • delikatne środki myjące – unikaj silnych żeli i mydeł – posiadają one wysokie – zasadowe pH, które dodatkowo niszczy płaszcz hydrolipidowy skóry i prowokuje stan zapalnych. Unikaj Sodium Lauryl Sulfate (SLS) Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Myreth Sulfate (SMS).

SUBSTANCJE KOSMETYCZNE WSPOMAGAJĄCE SKÓRĘ W OKRESIE AKTYWNYCH ZMIAN

  • Caprylic/Capric Triglyceride – emolient tłusty – pozostawia na skórze tłusty film, który chroni ją przed odparowywaniem wody (TEWL – transepidermalna utrata wody) oraz czynnikami środowiskowymi takimi jak mróz, wiatr czy suche powietrze
  • Glycerin – gliceryna – silnie hydrofilowa substancja nawilżająca, ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka gdzie wiązę cząsteczki wody dzięki czemu podnosi nawilżenie skóry i wzmacnia jej barierę ochronną
  • Hydrogenated Lecithin – lecytyna – jest naturalnym środkiem emulgującym i jednym z najważniejszych składników komórek skóry. Jest to naturalnie występująca mieszanina diglicerydów, kwasów stearynowych, palmitynowych i oleinowych, połączona z estrem choliny kwasu fosforowego. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie komórki, zwłaszcza w penetracji przez błonę oraz poprawia homeostazę skóry.
  • Squalane – skwalan – lekki olej również występujący w skórze naturalnie, pełniący funkcję emolientu (a więc dodatkowej okluzji ochronnej skóry).
  • Ceramide – ceramidy – ceramid jest cząsteczką lipidową, która występuje w skórze naturalnie, tak jak sterole i tłuszcze. Lipidy ceramidowe ograniczają utratę wody ze skóry i działają jak bariera przed przenikaniem do niej szkodliwych substancji.
  • Naturalne oleje i masła takie jak m.in.: masło shea/karite (INCI: Butyrospermum Parkii Butter), masło kakaowe (INCI: Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter), olej kokosowy (INCI: Cocos Nucifera Oil), olej z wiesiołka (INCI: Oenothera Biennis Seed Oil), olej z pestek malin (INCI: Rubus Ideaus (Raspberry) Seed Oil), oliwa z oliwek (INCI: Olea Europea Friut Oil)
  • Urea – mocznik – substancja silnie nawilżająca – uważajcie jednak na nazwy, można się łatwo pomylić – tylko substancja o jednym członie w nazwie „urea” będzie substancją, której szukamy (UNIKAJ: Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea – to toksyczne środki konserwujące).

KOSMETYKI DLA SKÓRY Z AZS ŁAGODZĄCE I WZMACNIAJĄCE BARIERĘ LIPIDOWĄ SKÓRY

  • Physiogel – Łagodzenie i ulga krem do twarzy (bogata konsystencja)
  • A. Florence Skincare – Toner with ceramidess
  • Avene Extreme Tolerance oraz XeraCalm– cała linia kosmetyków
  • Langsteiner – ectoSkin P7 krem z ektoiną
  • Paula’s Choice – Calm Redness Relief Serum
  • Emolium – Krem do twarzy z mocznikiem i olejem macadamia
  • Lavera – Neutral krem SOS z mikrosrebrem
  • La Roche Posay Lipikar Baum AP+ – balsam uzupełniający lipidy
  • Bepanthen – Sensiderm krem do terapii świądu i zaczerwienień
  • PCA Skin – Re Balance krem odbudowujący skórę
  • Wody termalne np. Uriage, La Roche Posay, Avene
  • olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z ogórecznika, olej konopny, olej z pestek malin
  • Resibo – SOS Rescue Cream
  • Kąpiele w soli jodowo-bromowej – Mokosh Iodine & Bromine Salt lub Sól Gorzka Epson

SUPLEMENTACJA

To bardzo ważny punkt przede wszystkim ze względu na wsparcie organizmu od wewnątrz w walce do odzyskania równowagi i doprowadzenia do remisji.

Oczywiście najważniejsze jest wcześniejsze SPRAWDZENIE aktualnego stanu organizmu i dopiero wtedy dodanie odpowiednich suplementów do diety. Najczęściej w przyapdku AZS powinno się dołączyć w suplementacji witaminy, minerały i pierwiastki zmniejszające stan zapalny i wspomagające pracę komórki jak m.in.: witamina D, cynk, witaminy z grupy B (B5, B6, B12), witaminy A i E.

Chciałabym zwrócić Twoją uwagę przede wszystkim na fakt, że AZS jest chorobą w postępowaniu której należy dążyć do remisji (zatrzymania), ale najpierw musimy przede wszystkim poznać powód za którym kryje się jego występowanie.
I choć nie mogę zagwarantować Ci, że nie powróci to chciałabym dać Ci motywację i nadzieję do tego, że systematyczność, cierpliwość i wsparcie ze strony specjalisty lub specjalistów pomoże utrzymać skórę w pięknym stanie bardzo długo i nawet w przypadku nawrotu będziemy mieć możliwość szybciej powrócić do poprzedniego stanu równowagi.