Wypowiedziałaś właśnie wojnę pomarańczowej skórce i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Musisz niestety zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić odpowiedni jadłospis, o czym możesz przeczytać np. tutaj. Jednak najlepszym lekarstwem na bryłki niezdrowego tłuszczu gromadzącego się pod skórą są ćwiczenia na cellulit i odpowiednie nawodnienie organizmu. Wybierając wodę, zwróć uwagę, by miała ona jak najniższą zawartość sodu i nie sprzyjała dodatkowym obrzękom. Jeśli nie wiesz, czy lepiej zastosować serię przysiadów, czy iść na pilates do najbliższgo fitness clubu, przeczytaj nasze porady i przejrzyj zestaw najbardziej odpowiednich ćwiczeń na cellulit.

Ćwiczenia na cellulit – rozgrzewka i rozciąganie

Po podjęciu trudnego kroku, jakim jest ustalenie jadłospisu kolejnym ważnym krokiem jest rozplanowanie treningu redukującego podskórną warstwę tłuszczu, czyli miejsca, w którym tworzą się nieestetyczne grudki. Regularne ćwiczenia na cellulit dodatkowo zapobiegną obrzękom i tworzeniu się cellulitu wodnego oraz widocznie poprawią kondycję skóry. Od czego więc zacząć? Oczywiście od rozgrzewki.

Zapewne wiele z was jej nie docenia, a przecież przygotowanie organizmu do wysiłku, pomaga uplastycznić mięśnie i unormować oddech, by podczas właściwego wysiłku dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tlenu. W przypadku przygotowania do właściwych ćwiczeń na cellulit rozgrzewka powinna trwać około kwadransa. W tym czasie wykonujcie tradycyjny rowerek, kilka przysiadów, pajacyki, skłony lub sięgnijcie po skakankę, która nie tylko przypomni beztroskie chwile na podwórku, ale też doskonale obudzi wiele mięśni.

Gdy już się rozgrzejecie pora na rozciąganie. Streching, jak jest nazywane rozciąganie w świecie fitness clubów, ma na celu rozciągnięcie mięśni, by właściwy trening ich nie uszkodził. Również powinien trwać kilkanaście minut.

Ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach – przykładowe ćwiczenia

Przysiady: Należy stanąć z nogami rozstawionymi na szerokość bioder, ustawiając stopy równolegle do siebie. Napiąć mięśnie brzucha i wraz z wydechem ugiąć kolana tak, jakbyście chciały usiąść na krześle. Następnie wdech i powrót do pozycji wyjściowej. Wykonajcie ćwiczenie 20 razy. Ćwiczenie możecie wykonywać również z ciężarkami w ugiętych w łokciu rękach.

Unoszenie pośladków: Leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami połóżcie ręce wzdłuż ciała, a stopy rozstawcie na szerokość bioder. Następnie wykonajcie wydech i napnijcie uniesione pośladki, opierając się na palcach stóp. Głowa, barki i ramiona powinny swobodnie przylegać do podłoża. Utrzymajcie napięte mięśnie w takiej pozycji przez kilka sekund. Wraz z wdechem, powoli opuście pośladki. Ćwiczenie powtórzcie 10 razy.

Klęk podparty: Uklęknijcie opierając wyprostowane ręce o podłoże. Dłonie powinny być ułożone pod barkami i rozstawione na szerokość ramion, plecy proste, brzuch napięty, a głowa znajdować się w linii kręgosłupa. Następnie wraz z wydechem unieście ugiętą w kolanie pod kątem prostym prawą nogę tak, aby udo znajdowało się równoległe do podłogi, pilnujcie, by plecy pozostały nieruchome, a pośladki mocno napięte. Wraz z wdechem powrót do pozycji wyjściowej i powtórka ćwiczenia na lewej nodze. Ćwiczenie wykonajcie 10 razy na każdą nogę.

Hula hoop: Jednymi z najczęściej polecanych ćwiczeń na cellulit jest użycie hula-hoop. Wystarczy stanąć w lekkim rozkroku, wciągnąć brzuch, lekko ugiąć nogi w kolanach, chwycić obręcz, umieścić ją na wysokości talii, a następnie zacząć nim kręcić. Hula-hoop angażuje do pracy brzuch, pośladki i uda, czyli wszystkie części ciała, na których najczęściej pojawia się cellulit. Wykonujcie około 20 minut codziennie.